Ana sayfa Teknoloji Sosyal medya&İnternet Edge kullanıcılarına Google Chrome baskısı

Edge kullanıcılarına Google Chrome baskısı

472
0
Microsoft Edge
Okuma süresi: < 1 dakika

Google eklenti sayfasında yaptığı bir güncellemeyle beraber Microsoft Edge tarayıcısını kullananları Chrome tarayıcısını indirmeye yönlendiriyor.

Microsoft Edge nedir?

Edge Microsoft’un Google Chrome karşısına getirdiği bir internet tarayıcısı. Internet Explorer ile bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan Microsoft yeni bir soluk getirmek için Edge tarayıcısını çıkarmış ve piyasaya sürmüştü. Maalesef kullanıcılar tarafından tercih edilmeyen Edge istediği popülerliği bulamamıştı.

Sonrasında Microsoft Edge tarayıcısıyla ilgili radikal bir karar aldı ve tarayıcıyı Chromium tabanlı hale getirdi. Tarayıcının yeni hali kullanıcılar tarafından çok beğenildi. Bu değişiklikle birlikte Chrome tarayıcısının eklentilerini desteklemesi birçok kullanıcının geçişini kolaylaştırdı.

Google, Edge tarayıcısını kullanan kullanıcılarına uyarı göstermeye başladı

Fakat son birkaç günde eklenti yüklemek için Chrome mağazına giden Edge kullanıcıları, sayfa üzerindeki ‘’Google, uzantıları güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için Chrome’a geçmenizi önerir.’’ uyarısıyla karşılaşmaya başladı.

Diğer Chromium tabanlı tarayıcılardan Opera’da ise böyle bir uyarı çıkmıyor. Google, Microsoft’un tarayıcı konusunda önünü kesmeye kararlı gibi görünüyor.

Edge kullanıcıları diğer Google servislerinde de bu tarz uyarılar görebiliyorlar. Ayrıca Google tarafından yapılan bir diğer hamleyse Stadia’yla ilgili. Google, Stadia’nın Edge tarayıcı desteğini kesti. Edge tarayıcısı içerisinde Stadia servisi kullanılamıyor.

Microsoft’un bu konudaki tepkisi

Bu hamlelere karşı Microsoft da karşılık veriyor. Windows işletim sistemi ile kurmuş olduğunu dominantlığı kullanıcıları kendi tarayıcısına çekmek için çalışan Microsoft’un başı daha önce birçok kez bu konuda belaya girdi. Rekabet kurulu tarafından önceki yıllarda yüzmilyonlarca dolar ceza yiyen Microsoft varsayılan uygulamalarıyla kullanıcıları kendi ürünlerine zorunlu tuttuğu konusunda çok eleştirilmişti.