Ana sayfa Dünya Düz Dünya savunucusu amatör astronot “Deli Mike” Hughes roketiyle çakılarak öldü

Düz Dünya savunucusu amatör astronot “Deli Mike” Hughes roketiyle çakılarak öldü

963
0
Mike Hughes 64 yaşındaydı. [Faceboo
Okuma süresi: 2 dakika

Kitle kaynak fonlama desteği ile inşa ettiği roketleri ile yörüngeye çıkıp Dünya’nın düz olduğunu kanıtlamayı hedefleyen “Deli Mike” Hughes, roketinin çakılması sonucu hayatını kaybetti.

Her ne kadar hayatını bir komplo teorisini savunmaya adasa da kişisel çabası ve cesaretiyle takdir toplayan Mike Hughes, kendi elleriyle inşa ettiği roket ile giriştiği en son ateşlemede hayatını kaybetti. Hughes, ateşleme esnasında inişi sağlayacak paraşütün roketten ayrılması nedeniyle inişte roket ile yere çakıldı.

California çölünde gerçekleştirilen en son ateşlemede yaşanan kaza, ateşlemeyi takip eden gazeteci Justin Chapman tarafından görüntülendi.

Dünya’nın düz olduğuna inanan Hughes, kendi inşa ettiği roketler ile yörüngede yeterli irtifaya erişerek gezegenimizin fotoğraflarını çekmeyi ve iddiasını kanıtlamayı amaçlıyordu. 2017’de GoFundMe üzerinden 8 bin 496 dolar bağış alan Hughes, gerçekleştirdiği denemelerde en fazla 570 metre yüksekliğe erişebilmişti. Hughes’un eriştiği en yüksek hız ise saatte 560 km oldu. Dünya’nın kıvrımını görmesi için çıkması gereken minimum irtifa ise 55 kilometreydi.

Hughes, Cumartesi günü paylaştığı son görüntülerde üzerinde FLAT EARTH (Düz Dünya) yazan ve sponsor olan bir çöpçatanlık sitesinin logosunu içeren roketini gözler önüne sermişti. Roketin, önceden inşa ettiklerinden daha büyük olduğu dikkat çekmişti.

Her ne kadar çılgın görünse de cesur bir maceracı olarak beliren Hughes, Vice’a geçmişte verdiği bir röporta “yaptığının ne kadar tehlikeli olduğunu bildiğini” belirtmişti. Hughes, “Rampadan yukarı çıkarken sanki asılmaya hazırlanıyormuş gibi hissediyordum. Aslında bunun yapmak istediğiniz son şey olabileceğini düşünüyorsuz… Ben gerçek bir erkeğim, cesaretimi toplar ve zarları atarım. Çok az insan hayatı ile zarları atar. Ben Rus ruleti oynuyorum” demişti.

Hughes, yerçekiminin var olduğuna inanmadığını, Dünya’nın sabit durduğunu ve hiçbir ülkenin uzay ajansının açıklamalarını kabul etmeyeceğini ifade etmişti:

“Rusya, ABD ve Çin de söylese umrumda değil. Oraya gidip kendi gözlemlerimle göreceğim… Birçok insan hayallerini takip etmekten korkar. İnsanlar güvenlik, sigorta ve sosyal yardım ister ki tüm bunlar saçmalıktır. Güvenlik diye bir şey yoktur. Sahip olduğunuz şey bu andır. Yarın yoktur, gelecek haftanız yoktur. Sadece bu anınız vardır. Sahip olduğunuz gün ile elinizden geleni yapın ve nihayetinde insanlara iyi davranın.”

Huzur içinde yat Hughes.

İlginizi çekebilir: