Ana sayfa Bilim Korona virüs için sevindirici haber: Aşısı bulundu

Korona virüs için sevindirici haber: Aşısı bulundu

1211
0
SARS-CoV-2'nin (sarı) neden olduğu Covid-19. [NIAID-RML]
Okuma süresi: 2 dakika

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, yaptığı açıklamada korona virüsün aşısının bulunduğunu fakat son testlerinin yapılması gerektiğini aktardı.

Çin’in Rusya Büyükelçisi, Moskova’da Rus basısına yaptığı açıklama şu şekilde:

Çin’deki bilim insanlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor. İlaca yönelik çalışmaların son kısmının kısa süre zarfında bitirilmesi hedefleniyor ve şubat sonuna kadar Çin’deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek. Virüsün yayılma merkezinde ise hayatın mart sonuna kadar düzelmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışıyoruz. Ekibimizin içinde 2 Rus bilim insanı da var. Rusya’ya ve halkına destekleri için teşekkür ederiz.

Corona virüs için aşı bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, kaynağı bilinmediği için kontrol altına alınamayan ve çok hızlı yayılan yeni tip korona virüs(Kovid-19) dünya üzerinden yaklaşık 80 bine yakın kişide görüldü.Çin’de 2 bin 594 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs, insanlar arasında Wuhan virüsü olarak da biliniyor. Korona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde İran’da 12, Güney Kore’de 7, Japonya’da 4 ve diğer ülkelerde de 6 kişinin hayatını kaybetti.

Hızlıca yayılan yeni tip korona virüs, hava yoluyla insanlara bulaşabiliyor. Virüsün ilk belirtileri ise yüksek ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı, solunumda zorluk, öksürük ve ishal. İlerlediği durumda zatürre ve organ yetmezliğine neden olan virüs ölümle sonuçlanabiliyor.

Korona virüs, dünyanın bir çok ülkesinde görüldü ve yayılmaya devam ediyor.

Korona virüs, Çin dışında Makao ve Hong Kong bölgeleri, Tayland, Güney Kore, Sri Lanka, Tayvan, Singapur, Vietnam, Malezya, Filipinler, Nepal ve Kamboçya gibi bir çok ülkeye de yayıldı.

Kovid-19, çoğunlukla Çin’den Avrupa’ya ve Orta Doğu’ya giden kişiler yoluyla İtalya, Fransa, İsveç, İngiltere, İspanya, Rusya, Almanya, ABD, Kanada, Finlandiya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Avusturalya, Afganistan, Kuveyt’e de sıçradı.