Ana sayfa Bilim Astronomi Dünya’nın yörüngesinde “geçici” yeni bir mini-uydu keşfedildi

Dünya’nın yörüngesinde “geçici” yeni bir mini-uydu keşfedildi

718
0
2020 CD3'ün 15 Şubat 2020 tarihinde elde edilen görüntüsü. [Catalina Sky Survey]
Okuma süresi: 2 dakika

Gökbilimciler Dünya’nın yörüngesinde hareket eden ancak birkaç ay sonra yörüngeden ayrılması beklenen 2020 CD3 adlı yeni bir mini-uydu tespitinde bulundu.

2020 CD3 veta C26FED2 adı verilen uydu, Arizona Üniversitesi tarafından yürütülen Catalina Gökyüzü Taraması kapsamunda 15 Şubat 2020 tarihinde tespit edildi. Kacper Wierzchos ve Theodore Pruyne’ın başını çektiği araştırmada, birkaç gün süren ek gözlemler ile gök cisminin varlığı doğrulandı.

Geçici Olarak Yakalanan Uydu (Temporary Captured Orbiter – TCO) sınıfına dahil olan 2020 CD3, Uluslararası Astronomi Birliği Cüce Gezegen Merkezi (MPC) tarafından 25 Şubat 2020 tarihinde resmen doğrulandı. Farklı yer gözlemleri tarafından yapılan gözlemler, 2020 CD3’ün “geçici olarak Dünya’nın yörüngesinde yer aldığını” ve “bilinen yapay bir nesne ile bağlantısının bulunmadığını” ortaya koydu.

Nadir bir durum olsa da, Dünya geçici olarak mini-uydulara sahip olabiliyor. Bu gök cisimleri genelde yörüngeye girip bir süre orada kalan ve sonra serbest kalan küçük asteroidlerden oluşuyor. Serbest kalmalarının ardından Güneş yörüngesindeki yolculuklarına devam ediyorlar.

Keşfedilen ikinci mini-uydu

Wierzchos tarafından paylaşılan tweet’lere göre, 2020 CD3 Dünya’nın yörüngesine yaklaşık üç sene önce girdi. Gök cisminin genişliği ise sadece 1.9 ile 3.5 metre aralığında.

Astronom Tony Dunn tarafından hazırlanan yörünge modeline göre, 2020 CD3 Dünya’nın yörüngesini Nisan 2020’de terk edecek. Dünya’nın bilinen ilk mini-uydusu, Eylül 2006 ile Haziran 2007 arasında yörüngede kalan 2006 RH120 (nam-ı diğer 6R10DB9) olmuştu. Genişliği sadece 2-3 metre arasında olan bu gök cismi de Catalina Gökzüyü Taraması kapsamında keşfedilmişti.

Öte yandan, Helsinki Üniversitesi’nden astrınım Grigori Fedorets 2020 CD3 hakkında daha temkinli olunması gerektiğini belirtti. Fedorets’e göre “gök cismi aslında insan yapımı bir uydunun parçası olabilir.” Daha fazla veri elde edildikten sonra 2020 CD3’ün rotasını daha iyi anlayabileceklerini belirten Fedorets, 2020 CD’ün şu an için yermerkezli (Dünya merkezli) yörünge izlediğini söyledi.

Gizmodo’ya açıklamada bulunan Fedorets, mini-uyduların çok nadir gök cisimlerini tespit ettiğini ve Güneş Sistemi’nde dağılan küçük gök cisimlerinin boyut odaklı karşılaştırmalarını yapmak için önemli bilgiler sunduğunu ifade etti. Dünya’ya Yakın Nesneler ele alındığında, 2020 CD3 gibi daha birçok gök cisminin var olduğu düşünülüyor.

Astronomlar, mini-uyduların asteroidlerin nasıl oluştuğu ve gök cisimleri arasındaki karmaşık dinamikleri anlamak adına birçok ipucu vereceğini düşünüyor. TCO tespitlerinde artan başarı, aynı zamanda Dünya’yı tehdit edebilecek gök cisimlerini fark etme yeteneğimizi de artırabilir.

İlginizi çekebilir: