Ana sayfa Bilim Arkeoloji İnternet Üzerinden Gezilebilen 5 Müze!

İnternet Üzerinden Gezilebilen 5 Müze!

2263
0
Okuma süresi: 3 dakika

Müzeler insanlık tarihini, sanatını ve kültürünü yansıtan, deyim yerindeyse insanı insan yapan her şeyin bir arada bulunduğu yegane toplum merkezleridir müzeler. Yediden yetmişe herkese hitap edebilen içerikleri ile ekonomiye büyük katkıları da bulunmaktadır. Ancak bazı zamanlar çeşitli sebeplerden dolayı müzeleri gezmek pek mümkün olmayabiliyor. Örneğin en büyük problemlerin başında seyahat engeli ve yüksek giriş ücretleri gelmektedir.

Ancak müzeler ve ülkelerin kültür bakanlıkları artık yeni çağa ayak uydurmaya başladılar ve müzeleri herkesin ulaşabileceği bir hale getirdiler.

360 derece panaromik çekim teknikleri ile ustaca hazırlanmış görseller yardımıyla, artık müzeleri gezmek çok daha basit. DijitalX olarak en çok beğendiğimiz web müzelerini sizler için düzenledik.


1- Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli / Vatikan

Eşsiz mozik işlemelerini görmeden geçmemeniz gereken bir müze. “Sanatın kalbi” olarak da adlandırılan Vatican Museums and Sistine Chapel (Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli) her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Müzenin sanal turu, ziyaretçilerin dijital şekilde pek çok eseri incelememesine olanak tanıyor. Papalık odaları, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri,  Antik Mısır koleksiyonları ve tavan süslemeleri gibi pek çok eseri barındıran müze, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden. 

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapelini gezmek için tıklayın!

2- Metropolitan Sanat Müzesi / Amerika

New York’da bulununan Metropolitan Müzesinde daha popüler sanat eserlerini görmek mümkün. Vincent van Gogh, Jackson Pollock, Giotto di Bondone gibi isimlerin de içinde bulunduğu müzenin Google tabanlı online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

The Metropolitan Museum of Art yı gezmek için tıklayın!

3- Ayasofya Müzesi / Türkiye

Sanat ve mimarlık yönüyle dünyanın önde gelen yapıtlarından biri ola Ayasofya 916 yıl kilise olarak kullanıldı, 1453 Yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’un fethiyle camiye çevrilerek 482 yıl cami olarak hizmet verdi.

Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 1935’te müze olarak kapılarını ziyarete açtı.

Ayasofya Müzesini gezmek için tıklayın!

4- Doğal Tarih Müzesi / İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Natural History Museum (Doğal Tarih Müzesi) pek çok kalıntılarla ziyaretçilerine yeryüzünün geleceğinin doğal tarihte saklı olduğunu göstermeye çalışıyor.

Doğal yaşam ve insanın bu yaşamdaki yeri gözler önüne seriliyor ve 1 milyon hayvan-bitki türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilerek dünyanın karşılaşacağı büyük soruna dikkat çekiliyor.

Doğal Tarih Müzesini gezmek için tıklayın!

5- Louvre Müzesi

Dünyanın en bilinen müzelerinin başında Paris’teki Louvre Müzesi geliyor. 

2017 yılında 8,1 milyon ziyaretçisi olan müze, geçtiğimiz yıl bu sayıyı 10,2 milyona çıkararak dünyadaki sanat müzeleri arasında en yüksek ziyaretçi rakamına ulaştı.

Müzede Antik Roma, Yunan, Antik Mısır ve Antik Yakın Doğu eserleri var. 

Sanat eserinden en bilineni ise Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu. 

Louvre Müzesini gezmek için tıklayın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

1-Sömürgeci İngiltere Zor Durumda

2- Müzeden çaldığı insan beyinlerini eBay’de sattı