Ana sayfa Bilim Rosalind Franklin’in ateşlemesi coronavirüs nedeniyle 2022’ye ertelendi

Rosalind Franklin’in ateşlemesi coronavirüs nedeniyle 2022’ye ertelendi

273
0
(ESA)
Okuma süresi: < 1 dakika

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Roscosmos, dün yaptıkları açıklamada ikinci ExoMars görevini temsil eden Rosalind Franklin keşif aracının 2022’ye ertelendiğini duyurdu.

Kızıl Gezegen’i keşfetmesi için bu yıl içinde ateşlenmek üzere hazırlanan Rosalind Fraklin uzay aracı, Mars toprağına basmak için iki yıl daha bekleyecek. Sebep, coronavirüs.

Roscosmos Genel Direktörü Dimitri Rogozin yaptığı açıklamada, “dikkatli bir değerlendirmenin ardından ateşlemeyi 2022’ye ertelediklerini” belirtti. Rogozin, alınan kararın Rosalind Franklin keşif aracının etkinliğininin en yüksek seviyeye çıkarılmasını amaçladığını söyledi. Temel sebep ise projede yer alan Avrupalı bilim insanlarının coronavirüs nedeniyle seyahat edemedikleri için gereken testleri gerçekleştiremeyecek olmaları.

Rosalind Franlin’in Temmuz 2020’de ateşlenmesi ve Mart 2021’de Kızıl Gezege’e inmesi planlanıyordu. Yeni plan kapsamında Mars’a iniş tarihinin Ağustos-Ekim 2022 arasındaki bir tarih olması bekleniyor.

Ateşlemenin ertelenmesinin öncesinde Rosalind Franklin’in tüm uçuş donanımı gövdesine yerleştirilmiş ve taşıdığı dokuz bilimsel donanım testlerde tam başarı göstermişti. Keşif aracı, zorlu Mars ortamlarına ait termal ve vakum simülasyonlarında da başarı göstermişti. RF, NASA Curiosity gibi Mars toprağında sondaj yaparak numune toplayacak ve yaşam izleri arayacak.

ESA Genel Direktörü Jan Wörner, “Görevin %100 başarı göstermesini istiyoruz, en ufak bir hataya izin veremeyiz. Mars’a sağ salim gidilmesi ve en başarılı gözlem sonuçlarının elde edilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında eğitim ve iş hayatının durmasına neden olan coronavirüs salgını, uluslararası seyahetleri de durdurdu. ESA’nın yanı sıra NASA da Ames Araştırma Merkezi’nde bir çalışanın coronavirüs kapmasının ardından acil önlemler aldı.

NASA’dan yapılan açıklamada, tesiste Covid-19 yayılma riskinin düşük olduğu ancak gerekli tüm önlemlerin alınacağı ifade edildi. Ames Araştırma Merkezi’nde şu an özel izinler dahilinde giriş çıkış yapılırken belli işlemler çevrimiçi yürütülüyor.

İlginizi çekebilir: