Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Apple’a Fransa’dan 1.2 Milyar Dolarlık Ceza!

Apple’a Fransa’dan 1.2 Milyar Dolarlık Ceza!

1906
0

Fransa’nın ulusal rekabet düzenleyen kurumları, neredeyse 10 yıl süren araştırma sürecinin ardından bugün Apple’a 1.23 milyar dolar ceza kestiğini duyurdu.

Avrupalı ​​regülatörler (düzenleyiciler), tüketicinin korunması, tekel oluşturulması ve vergi konuları başta olmak üzere, ABD teknoloji devleri üzerinde artan bir inceleme dalgasının gelmesi gerektiğini son dönemlerde sürekli söylüyorlardı. Bu dönemde Fransız kurum tarafından şimdiye kadar verilen en büyük para cezası, ABD’li teknoloji devi Apple’a verilmiş oldu.

Fransa Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Apple’ın kendi dağıtım ağını kullanarak yasa dışı anlaşmalar yaptığı ve bağımsız dağıtıcıların da “ekonomik bağımlılıklarını” suistimal ettiği belirtildi.
Kurum, soruşturmanın sonucunda Apple’a 1,2 milyar dolar para cezası verirken, Apple’a ait toptancı şirketler Tech Data’ya 63 milyon euro ve Ingram Micro’ya 76 milyon euro para cezası kesti.

Açıklamada, “Apple ve şirkete ait iki toptancı firma; birbirleriyle rekabet etmeme, diğer dağıtımcı şirketlerin de birbirleriyle rekabet edebilmelerini önleme konusunda anlaştılar. Böylelikle Apple ürünlerinin toptancı piyasasındaki konumu güçlendirildi.” denildi.

Hatırlarsınız Fransa geçtiğimiz ay Apple’a iPhone’ları yazılım güncellemesi üzerinden yavaşlatma konusunda tam 25 milyon Euroluk bir para cezası daha kesilmişti.

Apple, “Fransız rekabet otoritesinin kararı cesaret kırıcı” dedi. Ceza kararına itiraz edeceğini ve bu kararın Fransa’daki önceki benzer davalarda çıkan kararlarla çeliştiğini açıkladı.

KAYNAKArs Technica
Önceki makaleGünümüz Dünyasına Ayna Tutan Deney: Universe 25
Sonraki makaleİnsanlar neden panik halinde tuvalet kağıdına hücum ediyor?
Mobil Teknoloji Konusunun Yanı Sıra Bilgisayar Donanımlarına Meraklı Bir Kişilik.