Ana sayfa Dünya Bilerek Covid-19 yaymaya çalışan Japon hasta hayatını kaybetti

Bilerek Covid-19 yaymaya çalışan Japon hasta hayatını kaybetti

874
0
[Aleksandar Pasaric/Pexels]
Okuma süresi: < 1 dakika

Japonya’da koronavirüs kapmasının ardından kamu alanlarında virüsü yaymaya çalışan ve tehditlerde bulunan 57 yaşındaki adamın öldüğü açıklandı.

Covid-19 teşhisi konmasının ardından ailesine “bilerek virüsü yayacağını” söyleyen ve o gece iki barda vakit geçiren hastanın Çarşamba günü öldüğü açıklandı. Adı açıklanmayan adam, ölmeden önce virüsü bir çalışanına bulaştırdı.

Gamagori kentinde 4 Mart tarihinde teşhis konulan adam, o gece yetkililerin tüm uyarılarına rağmen iki bara gitti. Kyodo News sayfasındaki bilgilere göre, barda 15 dakika harcadıktan sonra taksiye binen adam ardından bir karaoke barına gitti. Burada bir kadın çalışanın omzuna kolunu atan ve onunla sohbet eden adam, ardından karaoke söyledi. Söz konusu çalışana 12 Mart tarihinde covid-19 teşhisi kondu.

Semptomları göstermediği belirtilen adamın virüsü covid-19 taşıyan anne-babasından kaptığı öğrenildi. Adamın Aichi Bölgesinde karantinaya alınan hastaları içeren koğuşun dolu olmasından dolayı evine gönderildiği belirtildi. Aichi, 125 teşhis ile Japonya’da en çok covid-19 vakası içeren ikinci bölgeyi temsil ediyor.

Bilerek virüsü bulaştırmaya çalışan adam 5 Mart’ta hastaneye kaldırıldı ve Çarşamba günü hayatını kaybetti. Virüsü bulaştırdığı bar ise kapatıldı.

Covid-19 salgınının başlamasının ardından Japonya’da bilerek virüs yaymaya çalışan birçok şüpheli gözaltına alındı. Geçtiğimiz hafta kamu alanlarında insanların üzerine öksüren 44 yaşındaki bir adam tutuklanıreken, Kiryu şehrinde de 54 yaşında bir adam trende virüs bulaştırma tehditleri savurması üzerine gözaltına alındı. Adamın sonradan sadece sarhoş olduğu anlaşıldı.

Japan Times sayfasına göre Japonya’da her gün en fazla 1,190 covid-19 testi yapılabiliyor, bu da gerekli kapasitenin ancak altıda biri. Vaka sayısı 900’e yakşaşan ve 29 ölüm gerçekleşen Japonya’da bu sayıların daha fazla olduğu düşünülüyor. Yokohama kentinde demirleyen Diamond Princess gemisindeki vakalar ülke genelindeki istatistiklere eklenmiş değil.

İlginizi çekebilir: