Ana sayfa Bilim Antiviraller ve Koronavirüs’ten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Antiviraller ve Koronavirüs’ten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

706
0
[Pexels]
Okuma süresi: 3 dakika

Bir virolog değilim, bir tıp uzmanı da değilim. Fakat antiviral özellik gösteren bazı moleküler bileşenlerle 15 yıl çalışmış biri olarak sizlere bunu yazıyorum. Antiviral mekanizmalar iki yolla gerçekleşir:

1) Bağışıklık sistemini güçlendiren, antiinflamatuvar özellikli bileşenlerin etkinlik göstermesiyle. Yani dolaylı yoldan antiviral özellik gösterilmesi ile ya da,

2) Virüsün bağlanacak zemin bulamaması, gerçekten doğrudan virüse etki eden bir antiviral ajanın tüketim yoluyla kullanılmasıyla. Bu iki önlem antiviral etki gösteren önlemlerdir.

Bağışıklık sistemimiz çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Örneğin, üzgün olduğumuzda, panik olduğumuzda, korktuğumuzda, endişeli ya da ümitsiz olduğumuzda bağışıklık sistemimizde bundan etkilenir ve gücü azalır. Yani bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yollarının başında mental (akıl) sağlığımızı korumak geliyor. Peki ya bunu nasıl yapabiliriz? Öncelikle yaşama pozitif bakabilmek, zorlukların üstesinden gelebileceğine inanmak, daha güçlü sosyal ilişkiler ve olmazsa olmazımız gelecek planları yaparak mental sağlığımızı daha güçlü tutabiliriz. Dedikodudan uzak, egodan uzak, panikten, stresten uzak bir yaşamı kendinize hedef edinin. Keyif aldığınız uğraşlarla kendinizi meşgul edin. Eğer böyle yapabilirseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ilk adımı atmış olursunuz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin diğer bir yolu da düzenli egzersiz yapmak. İnternet üzerinden bulabileceğiniz çok güzel egzersizler ve egzersiz yaptırmayı kendine bir yaşam amacı olarak belirlemiş eğitmenlerimiz var. Yaşamınıza korona vesilesi ile düzenli egzersizi de entegre etmeye başlayın. İlk 2 hafta zorlanacaksınız belki ama sonraki haftalar çok size çok daha iyi geldiğini fark edeceksiniz. O yüzden hiç ertelemeden bugünden itibaren bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için egzersizi bir yaşam biçimi haline getirin. Günde 2 defa (örneğin sabah ve akşam) mutlaka 15-20 dakika egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Diyetinizi “güçlendirin”

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir diğer yolu da elbette olmazsa olmazımız beslenmeden geçiyor. Bu konuda yapılan birçok bilimsel çalışma var. Beslenme bağışıklık sistemini güçlendirmede kritik önemde. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve tükettiğimiz bileşenlerde bulunan en değerli moleküller ise “POLİFENOLLER”. Biberiyede rosmarinik asit, zeytin yaprağında oleuropein, zerdeçalde kurkumin, nar kabuğunda punikalagin, mor sebze ve meyvelerde antosiyaninler.. Bu örnekleri daha çok çoğaltabiliriz. Bu bileşenler temelde “antiinflamatuvar” etki gösteriyorlar ve bağışıklık sistemini güçlendirerek virüsün barınmasına doğal yollardan engel oluyorlar.

Burada önemli olan şey bu bileşenlere ulaşmak ve bu bileşenleri düzenli olarak tüketebilmek. En büyük zorluk burada başlıyor. Çünkü bu bileşenleri bulmak zor ve bulsak bile yeterli dozlarda alamıyoruz. Bunun için ülkemizde yetişen bitkilerden sağlığımıza faydalı bileşenleri izole edip, sıklıkla tükettiğimiz gıdaların içerisine katılması amacıyla premiksler üretiyoruz. Bu yenilikçi gıdalara Fonksiyonel Gıdalar deniyor ve neredeyse her ürettikleri ürün bağışıklık sistemini güçlendiren bileşenler içeriyor.

Bunlardan biri örneğin ülkemizin ilk Fonksiyonel Gıdası olmasıyla ünlü Fonksiyonel Zeytinyağı. Hem oleuropeinli hem de kurkuminli formları mevcut. Benzer şekilde mor sebze ve meyvelerden saflaştırılan antioksidanları ve zerdeçaldaki en aktif maddeyi içeren gıdalar yılın trend ürünlerinin başında geliyor. Mormiks ve Zerdemiks patentli markasıyla ürettiğimiz premikslerle yapılan unlu mamüller doğrudan bağışıklığı güçlendirici özellikler barındıyor. Özelliklerinden biraz bahsedersem:

Bu ürünler yüksek teknoloji kullanılarak üretiliyor ve standardize ediliyor. Örneğin, 1 kilo böğürtlenden alacağınız faydayı 100 gram standardize edilmiş gevrek tüketerek alabiliyorsunuz. Böylece kanınızda yeterli dozlarda antioksidanlar dolaşmış oluyor. Merkezin üretimi sınırlı ve her bir ürün kendine özgü nadide özellikler barındırıyor. Ürettiğimiz Mormiks’i insanlar sadece unlu mamüllerde kullanmadılar, kendilerini ve çocuklarını hastalıklardan korumak için yoğurda doğrudan karıştırarak da tükettiler. Önemli olan bu gıdaların ya da gıda bileşenlerinin tamamını hastalığa yakalanmadan kullanmak ya da hastalığın seyrini hafifletmek için kullanmak.

Antiviral direnç sağlayan gıdalar

Doğrudan antiviral özellik gösteren bileşenlerin varlığından da bahsetmiştim. Yani sadece bağışıklık sistemimizi güçlendirerek değil, doğrudan virüsün dokulara bulaşmasını engelleyecek, adeta bir kalkan gibi koruyacak bileşenlerin de var olduğunu söylemiştim. Bunların başında iki bileşen geliyor.

Birincisi “antosiyaninler.” Yani mor sebze meyvelerde bulunan ve renk veren temel bileşenler. Antosiyaninler virüsün solunum yolu hücrelerine bağlanmasını engelleyerek ya da hücre içerisinde çoğalmasını engelleyerek, gerçekten çok güçlü antiviral özellik gösteriyorlar. Tıpkı antiviral ilaçlar gibi antosiyaninler de benzer yolları kullanarak antiviral özellik sergiliyorlar. Burada önemli olan doz. Yani antosiyaninleri ne sıklıkla ve nasıl tüketmeliyiz sorusu geliyor. Antosiyaninler vücutta birikim yapmayan, oldukça doğal bileşenler. Fakat antiviral özellik sergilemeleri için düzenli olarak tüketilmeleri gerekiyor. Antiviral ajanların, koronavirüs parçalarının hücrelere bağlanmasını engelleyici özelliği üzerine bilimsel makalaler mevcut.

Antosiyaninlerin ya da “kurkuminin” adlı antiviral ajanın etkileri iki şekilde gerçekleşiyor. Birincisi antosiyaninler ve kurkumin virüsün hücreye tutunup, hücre içerisinde girmesini engelliyorlar. İkincisi ise hücre içerisinde çoğalıp, dışarı yayılmasını baskılıyorlar. Bu nedenle antosiyaninlerin ve kurkuminin sürekli olarak vücudumuzda dolaşması gerekiyor. Bunu sağlamanın yolu da diyetinize bahsettiğim antiviral ajanları içeren besinleri eklemek.

Özetle yapmamız gereken şey daha sağlıklı bir yaşama adım atmak. Daha sağlıklı yaşamak için elimizden geleni yapmak. Bu süreçte bana aklınızdaki tüm sorular için ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: