Ana sayfa Küresel Dünya SpaceX’in rakibi OneWeb, koronavirüs nedeniyle iflas etti

SpaceX’in rakibi OneWeb, koronavirüs nedeniyle iflas etti

1053
0
OneWeb'in 21 Mart'ta gerçekleştirilen ateşlemesi. [Roscosmos]

SpaceX’in uydu-internet ağı sektöründeki rakiplerinden OneWeb, koronavirüs nedeniyle yatırımcılardan gelen desteğin çekilmesiyle iflas beyan etti.

Henüz geçtiğimiz hafta yörüngeye 34 küp-uydu ateşleyen Londra merkezli internet-uydu ağı girişimi OneWeb, 27 Mart tarihinde iflas beyanında bulundu. ABD iflas kodlarından “Chapter 11” altında yapılan beyanda, şirketin iş anlaşmaları, borçları ve varlıklarının yeniden düzenleneceği belirtildi.

OneWeb CEO’su Adrian Steckel yaptığı açıklamada “çalışan sayısını azaltma mecburiyetinden dolayı üzüntü duyduklarını, geride kalan çalışanların mevcut internet ağı, mahkeme süreci ve yatırımcılar ile ilgileneceğini” belirtti.

Steckel, yaşanan durumu devam etmekte olan koronavirüs salgını ile ilişkilendirdi. OneWeb’in ne büyük yatırımcısı Japonya merkezli Softbank, iflastan kısa süre önce OneWeb’in yeni yatırım talebini reddetmişti. Steckel, koronavirüs nedeniyle iflas noktasına geldiklerini ancak görevlerinin sosyal ve ekonomik değerini sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

OneWeb tarafından yapılan basın açıklamasında da şirketin 2020’nin başlangıcından itibaren yeni yatırımcılar aradığı ancak sonuç alınamadığı ifade edildi. OneWeb, ticari ateşlemelere devam etmelerini sağlayacak bütçe görüşmelerinin neredeyse sonuçlanma aşamasına geldiğini ancak Covid-19 salgınının neden olduğu finansal etkenler nedeniyle sonuç alınamadığını belirtti.

OneWeb uydusunun temsili çizimi. [OneWeb]

Yörüngede 74 uydusu bulunuyor

OneWeb’in amacı, toplam 650 uydudan oluşan mega bir ağ oluşturarak dünyanın dört bir yanına hızlı internet hizmeti sağlamak. Şirket bu amaçla NASA’nın Florida Kennedy Uzay Merkezi yakınlarındaki tesisinde her biri 147 kg ağırlığında yüksek hızlı genişbant internet uyduları üretiyor.

OneWeb, en son olarak 21 Mart tarihinde Baykonur uzay üssünden Soyuz roketi ile 34 uydusunu yörüngeye göndermişti. Arianespace tarafından desteklenen görevin öncesinde, 34 uyduluk bir ateşleme de yine Baykonur’dan 6 Şubat tarihinde yapılmıştı. OneWeb, ilk uydularını ise Şubat 2019’da ateşlemişti.

Şu an yörüngede 74 uydusu bulunan OneWeb, 2021 itibariyle uydu-internet hizmetine başlamayı planlıyordu. Analistlere göre, OneWeb bugüne kadar 2 milyar doları Softbank’tan olmak üzere 3.4 milyar dolar fonlama aldı. Şirketin mega uydu ağını tamamlaması için öngörülen bütçe ise 7.5 milyar dolar.

OneWeb’in aldığı darbenin ardından, 2019’dan bu yana yörüngeye 360 küp uydu ateşleyen SpaceX uydu-internet ağı sektöründe rakipsiz kalmış görünüyor. Bugüne kadar Samsung ve Boeing gibi firmaların da aklından geçirdiği projeyi uygulamayı planlayan iki diğer firma Amazon ve Telesat. Ancak bu şirketler harekete geçene kadar SpaceX karşısında çok geç kalmış olabilirler. SpaceX’in kurmayı hedeflediği mega internet ağı, 12 bin uydu içerecek.

İlginizi çekebilir: