Avrupa Birliği’nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak için oluşturduğu HORIZON 2020 (Ufuk 2010) Hibe Programı, dünyanın en yüksek bütçeli hibe programını temsil ediyor. AB Hibe fonları (Horizon 2020, coSME, Erasmus+, ERC, MarieCurie, SMEinst, KOBİ Aracı) ve Türkiye’nin katılım sağladığı diğer uluslararası programlar çerçevesinde açılan proje çağrıları ve hibe duyuruları bilgi icin bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Horizon 2020, bilindiği üzere 7. ÇP programının devamı niteliğinde özellikle Ar-Ge ve inovasyon projelerinin desteklendiği bir platformdur. Horizon 2020 bilimle halkı bir araya getiren dünyanın en büyük sivil araştırma programı olma özelliğine sahiptir. Özellikle uzun dönemli projeleri desteklemektedir.

Son Başvurular 15 Nisan 2020’ye Kadar Uzatıldı

Dünya Sağlık Örgütünün COVID-19 salgınını küresel endişe kaynağı olan nitelendirmesinin ardından AB gecen hafta acil durumu ilan etti (Mart 2020).

Ardından Avrupa Komisyonu, ölümcül korona virüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için 10 ile 160 milyon € arasında Ar-Ge bütçesi ayırdı. Horizon 2020 (Ufuk 2020) Sosyal dayanışma ve halk sağlığı başlığı altında toplanan bu fonlar, COVID-19 yarattığı krize çözüm üretilmesini amaçlamaktadır.

COVID-19 salgınıyla ilgili ulaşım ve toplantı kısıtlamalarının artması, başvuranların kaliteli teklifler hazırlama ve sonuçlandırma becerilerini engellendiği öne sürülerek 30 Mart’ta biten başvuru süresi 15 Nisan’a uzatıldı.

H2020 51. Maddesi uyarınca “mücbir bir sebepten dolayı faydalanıcıların kontrolünün ötesindeki yükümlülüklerini yerine getirmelerini engelleyen olağanüstü ve öngörülemez bir olay veya durum olduğunda fonlardan yararlanma suresi uzatılır” maddesine atıf yapılmıştır.

Türkiye’nin de üye olduğu Horizon 2020 programından yararlanmak isteyen Türk AR-GE startupları ve Tıp Fakülteleri araştırmacıları, korona virüsüyle ilgili bu fonlara başvurabilir. İlk başvurular Mart ayı sonuna kadar planlanmış olsa da ilk ek süre 15 Nisan 2020’ye olarak belirlendi.

Hangi Konular Revaçta

Gündem korona virüsü olduğu için şuanda asağıdaki konular daha revaçta:

  • Salgınlara hazırlığımız ve epidemiyoloji, halk salgınlarının iyileştirilmesi
  • Hızlı bakım noktası tanı ve testler,
  • Terapötik peptitler, monoklonal antikorlar ve geniş spektrumlu antiviraller dahil, virüse karşı çalışabilecek moleküllerin taranması ve tanımlanması,
  • Yeni aşıların geliştirilmesi.

Eğer proje yazmayı bilmiyorum derseniz iki gün süren AB Horizon 2020 Eğitimi ve Proje Yazma Çalıştayına katılabilirsiniz.

Her çağrı ve konu için yeni son tarihler AB Fonlama ve İhale Portalı’ndaki konu sayfalarında yayınlanacaktır. İlgilenenler takip edebilirler.

Previous articleUranüs atmosferindeki “sızıntı” Voyager 2 arşivlerinde ortaya çıkarıldı
Next article“İlk koronavirüs vakası açıklanan tarihten çok önce tespit edildi”
Bahar Elif Akyuz
Uluslararası ilişkiler kariyerine 2007 Nato/SHAPE'de başlayan Bahar Elif Akyuz, 2009 yılında Avrupa Birliği kriz önleme ve çatışmaların barışçıl çözümü konusunda uzmanlaşmıştır. 14 yıllık AB enstitüleriyle çalışma tecrübesini bugün STK'ların daha etkili sosyal kampanya yapmaları için kullanmaktadır. Başarılı iletişim teknikleri, görsel iletişim ve aktivizm alanında eğitimler veren Akyuz, aynı zamanda film yönetmeni ve senaristtir.