Ana sayfa Biyoloji Yunusların ilk kez tembel hayvan gördükleri ana ait harika fotoğraflar

Yunusların ilk kez tembel hayvan gördükleri ana ait harika fotoğraflar

5523
0
[Texas State Aquarium]

ABD’nin Texas Eyaleti Akvaryumu’nda yaşayan yunuslar, yaşam alanlarının karşısına yerleştirilen tembel hayvanı gördükleri zaman görülmeye değer bir tepki ortaya koydu.

Koronavirüs nedeniyle bir aydan uzun süredir kapalı olan Texas Eyalet Akvaryumu’nun Facebook sayfasında paylaştığı fotoğraflar, muhtemelen insan görmekten sıkılan yunusların ilk kez tembel hayvan gördüklerinde yaşadığı heyecanı gösteriyor.

Akvaryum yetkilileri, insandan arınmış akvaryumda yunuslara farklı bir manzara sunmak için Chico adlı tembel hayvanı yunusların yaşadığı havuzun önüne yerleştirdi. Liko ve Schooner adlı yunuslar Chico’yu gördüklerinde ağızları açık kaldı. Chico’ya hayretle yakından bakan yunuslardan birinin ters dönerek tembel hayvanı taklit etmeye çalıştığı bile görüldü.

L’image contient peut-être : plante, ciel et plein air
Texas State Aquarium

Akvaryumda Liko ve Schooner’ın dışında Shadow ve Kai adında iki Atlantik şişe burunlu yunusu daha yaşıyor. Her biri akvaryumda dünyaya gelen yunuslar, yaşam alanlarına adapte olduklarından dolayı vahşi doğaya salınamıyor. En akıllı memelilerden biri olan yunuslar, çevrelerinde öğrendikleri bilgileri uygulayabildikleri gibi son derece sosyal canlılar olmalarıyla biliniyor. Bin üyeye kadar çıkan gruplar halinde okyanuslarda yaşayan yunuslar beraber avlanarak oyun oynamaya bayılıyor.

Aucune description de photo disponible.
Texas State Aquarium

Yunuslar, insanların ardından beyin büyüklüğü vücuduna göre en ideal orana sahip ikinci hayvan. Fazlasıyla da empatik olan yunusların birçok insanı boğulmaktan kurtardığı da biliniyor.

Texas Eyaleti Akvaryumu, Facebook sayfasındaki açıklamada, “akvaryumdaki yunusların vahşi doğada yaşayan kuzenlerinin önemini yansıtmak için çok önemli olduklarını ve Meksika Körfezi ile ötesindeki sularda populasyonlarının korunmasına fayda sağladıklarını” belirtti.

L’image contient peut-être : plante, oiseau et plein air
Texas State Aquarium

Uluslararası Doğayı Koruma Derneği’nin verilerine göre şişe burunlu yunuslar nesli tükenme tehdidi altında olmayan bir canlıyı temsil ediyor. Bilimsel adı Tursiops trucates olan şişe burunlular, sadece insan faaliyetlerinden zarar görüyor. Sıcak sularda ve açık denizlerde yaklaşık 750 bin şişe burunlunun yaşadığı tahmin ediliyor.

Aucune description de photo disponible.
Texas State Aquarium

İlginizi çekebilir: