Ana sayfa Dünya Koronavirüse Karşı Bilinçsiz Dezenfektan Kullanımı Tehlike Saçıyor!

Koronavirüse Karşı Bilinçsiz Dezenfektan Kullanımı Tehlike Saçıyor!

2239
0
Okuma süresi: 2 dakika

Dünya birkaç aydır bir virüsün, Covid-19 un pençesi altında. Dünya genelinde ekonomi durma noktasına gelirken, sağlık sistemleri çöktü, seyahat yasakları geldi, büyük bir çoğunluk evlerine kapanmak zorunda kaldı. Şu an dünya geneli bu süreçten oldukça kötü etkilenmeye devam ediyor. Binlerce ölü ve vaka mevcut. Hastalık hızla mutasyon geçirmeye devam ederken birçok insan çeşitli güvenlik önlemleri ve kişisel tedbirlerini devreye sokuyorlar. Bunların başında kişisel temizlik gelmektedir.

Ancak insanlar bazen farklı ürünlerle hijyenlerini sağlamaya çalışıyorlar, örneğin el dezenfektanları. Detaylı bilgi edinmeden kullanılan her şey gibi el dezenfektanları da etrafına yarardan çok zarar saçıyor.

Bilgisizliği şu şekilde örneklendirelim. Dünya genelinde en çok satılan el dezenfektanının iki temel özelliği şu: Antibakteriel ve Antifungal koruma sağlamaları. Demek oluyor ki bu el dezenfektanı sadece “Bakteri” ve “Mantar (fungi)” ye karşı koruma sağlıyor. Dolayısıyla bizim karşı karşıya olduğumuz Covid-19 virüsüne karşı herhangi bir koruyucu etkisi yok. Aksine zararı var!

Alkol içeren el dezenfektanı kullanmalısınız

Alkol içeren el hijyen sıvıları birçok bakteri türünü öldürebildiği gibi hepatit A, HIV ve MERS gibi virüslere karşı da etkili. Alkol, virüslerin etrafını saran proteini öldürmekte genelde başarılı olurken koronavirüse karşı da etki gösteriyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken, koronavirüse karşı etkili olması gereken dezenfektanın en az %60 alkol içermesi gerektiği. Eğer bu orandan az miktarda alkol içeriyorsa bakteri ve mantar öldürmekte fayda göstermeyeceği gibi tersine bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlayabilir.

Ayrıca, aşırı miktarda kullanılan el dezenfektanları, içerdikleri maddeler nedeniyle elde tahrişe, deri döküntüsü-egzama ve bölgesel doku incelmelerine sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla siz virüsün geçişi için ellerinizi virüse uygun hale getiriyorsunuz demek oluyor bu!

Normal şartlarda el dezenfektanları uzun süreli koruyucu etkiye sahiptir. Eğer bakteriyel veya mantara karşı önlem almak istiyorsanız el dezenfektanlarını tercih edebilir ve kullanım talimatlarına uymalısınız. Aksi takdirde bugün Covid-19 virüsüne karşı herhangi bir koruyucu etkinliği yoktur bu bahsedilen dezenfektanların.

Ancak, bu demek değildir ki her dezenfektan kötüdür. Hayır, virüse karşı korumayı ön gören ve içerisinde en az %70-80 oranında alkol bulunduran dezenfektanları, kullanım koşullarına dikkat ederek kullanmanızda bir sakınca yoktur. Doğru seçilmiş dezenfektan kullanımı zorunlu olarak dışarı çıkıldığında eğer eldiven yok ise mutlaka kullanılmalıdır. Dezenfektan bulunduruyor ve maske bile takıyor olsanız, dışarıda bulunduğunuz sürece asla yüzünüze dokunmamanız gerektiğini hatırlayın.

En önemli ve iyi yöntem ise şüphesiz, cerrahi el yıkama tekniğidir.

#EVDEKAL

İlginizi çekebilir: