Ana sayfa Bilim Uzay&Havacılık NASA ve SpaceX tarihi astronot görevi için tarihi belirledi

NASA ve SpaceX tarihi astronot görevi için tarihi belirledi

1271
0
[SpaceX]
Okuma süresi: 2 dakika

NASA, SpaceX ile yaptığı anlaşma kapsamında ABD topraklarından yapılacak ilk astronot taşıma görevi için tarihi 27 Mayıs 2020 olarak belirledi.

NASA, Uzay Mekiği görevlerinin sona erdiği Temmuz 2011’den bu yana astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermek için Soyuz uzay araçlarını ödüyor ve koltuk başına 110 milyon dolara kadar çıkan anormal paralar ödüyordu. SpaceX ve Boeing ile özel astronot taşımacılığı için anlaşmalar yapan NASA, yıllardır beklediği an için tarihi belirledi: 27 Mayıs 2020’de Kennedy Uzay Merkezi’ndeki LC-39 platformundan yapılacak atşeleme ile astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley ISS’e gönderilecek.

NASA’nin “Ticari Mürettebat Programı” kapsamında yapılacak ilk ateşlemenin ardından, Boeing’in de yaz aylarında ilk denemesini gerçekleştirmesi bekleniyor. Demo-2 adını taşıyacak ateşleme, kısa zaman önce Boeing’in Starliner uzay aracında tespit edilen teknik sorunlar nedeniyle riske girmişti.

27 Mayıs günü yapılacak ateşleme, bugüne kadar acil kurtarma testi dahil birçok denemesi yapılan Crew Dragon ve Falcon 9 ateşleme sisteminin nihai testi olacak. Ateşlemenin tamamen başarılı olması halinde SpaceX ISS’e düzenlenecek rutin astronot taşımacılığı görevleri için sertifikasını alacak.

Crew Dragon, ateşlemenin ardından 24 saat içinde ISS ile kenetlenecek. Uzay kapsülünün ISS hava kilidi ile kenetlenmesi tamamen otonom gerçekleşecek ve istasyondaki astronotların müdahalesini gerektirmeyecek. Behnken ve Hurley, ISS mürettebatına katılarak bilimsel araştırmalarına başlayacak.

Crew Dragon (SpaceX)

Bu görevde ateşlenecek Crew Dragon, yörüngede 110 gün kalacak şekilde tasarlandı. Bir sonraki görevde kullanılacak tam operasyonel Crew Dragon ise 210 gün yörüngede kalma kapasitesine sahip olacak. Yeni nesil uzay kapsülü ile gerçekleştirilecek görevde üç ABD’li bir de Japon astronotun uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Behnken ve Hurley Dünya’ya dönüş zamanı geldiğin Crew Dragon yine otonom bir şekilde ISS’ten ayrılacak ve Atlantik Okyanusu’na paraşütle iniş yapacak. Burada, SpaceX ekipleri iki astronotu gemiye alacak.

Koronavirüs salgını devam etmesine rağmen gerçekleştirilecek görev, ISS’teki düzenin devam ettirilmesi adına kritik önem taşıyor. En son keşif görevinde yer alan üç astronot, 17 Nisan günü Dünya’ya dönmüştü.

İlginizi çekebilir: