NASA uzay aracı OSIRIS-REx, Salı günü (dün) Bennu asteroitinin engebeli yüzeyine indi ve dünyaya geri getirmek üzere güneş sisteminin doğumundan kalma bir kaya örneğini topladı.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri için bir ilkti çünkü yalnızca Japonya daha önce asteroit numunelerini güvence altına alabilmişti.

İlk avuç dolu asteroit parçası

“Touch-And-Go” manevrası Denver, Colorado’daki Lockheed Martin uzay üssünden yönetildi. Lockheed görev operatörü Estelle Church, uzay aracının temas kurduktan sonra uzay kayasından uzaklaştığını doğruladı ve şunları söyledi: “Örnek toplama tamamlandı ve dünyaya geri-dönüş iticisi çalıştırıldı.”

Tarihi görev yapım aşamasında 12 yıl geçirdi ve minivan boyutundaki OSIRIS-REx uzay aracının 3,35 metrelik robotik kolunu Bennu’nun kuzey kutbuna yakın düz bir çakıl parçasına doğru uzattığı kritik 16 saniyelik bir döneme dayanıyordu. Görev dün itibariyle NASA’nın ilk avuç dolusu saf asteroit parçası elde ettiği dönüm noktalarından birisiydi.

Uzay sondası, numune toplama görüntülerini hafta boyunca dünyaya gönderecek, böylece bilim insanları ne kadar materyal alındığını inceleyebilecek ve sondanın başka bir toplama denemesi yapması gerekip gerekmediğini belirleyebilecek.

Önceki makaleSpaceX’in Mars’a ilk Yıldız Gemisi gezisi 4 yıl içinde gerçekleşebilir
Sonraki makalePandemi sırasında uzay istasyonuna giden ilk mürettebat Dünya’ya geri döndü
2012-2013 yılları arasında yazılım geliştirme alanında başladığı yolda bilime ve teknolojiye olan merakı her geçen gün artmakta olup, bugüne kadar bu alanda birçok konferanslarda yer aldı ve şimdilerde dijital pazarlama dünyasında kariyerini sürdürmekte. Doğası gereği meraklı araştırmacı olduğundan, uzun yıllardır yazarlık alanında yeteneklerini göstermeye hevesli.