Bitki-bazlı bileşikler üreten Fransız firması Roquette, Covid-19 rüzgarına rağmen bu yıl Aralık ayında Kanada’nın Manitoba kentinde dünyanın en büyük bezelye proteini fabrikasını açma yolunda ilerlediğini açıkladı.

Roquette, 2022’de tam kapasite ile 120.000 ton sarı bezelye üretebilecek olan tesisin pandeminin neden olduğu belirsizlikler uzun vadede artmaya devam ederken, bitki bazlı protein ve et alternatiflerine olan talebi karşılamak için ‘yeni bir gıda inovasyonu dönemi‘ olduğunu dile getiriyor.

Ocak ayında bir aile tarafından işletilen şirket, 2022’nin sonuna kadar ABD’li tesis bazlı hamburger üreticisi Beyond Meat ile üç yıllık bir tedarik anlaşması imzaladı.

Bezelye proteini için gıda uygulamalarının protein, süt ürünleri, kahve kremaları ve dondurma dahil süt alternatifleri ve bitki bazlı et/balık alternatifleriyle takviye edilmiş içecekler dahil olmak üzere “çok geniş çaplı” olacağı anlatılıyor.

Sürdürülebilirlik ve izlenebilirlik hikayesi

Küçük bir kasabadaki yeni fabrikanın inşası iki yıl sürmüş. Roquette, bezelye proteini ve bitki proteinlerinin geliştirilmesine beş yıldır yatırım yaptıklarını da dile getiriyor. Şirket, yalnızca kendi mali kaynaklarını kullanarak bezelye proteinine beş yıl içinde yarım milyar avrodan fazla yatırım yapmış ve bunun yaklaşık 400 milyon avroluk bölümü Kanada’daki yeni fabrikası için ayrılmış.

Roquette, yeni Kanada tesisinin Fransa’daki Vic-Sur-Aisne’deki mevcut bezelye proteini üretim tesisinin yanı sıra, dünyanın en büyük bezelye işleme kapasitesine de sahip olacağı anlamına geldiğini iddia ediyor.

Türkiye’deki benzer girişimler

Sağlıklı bir toplum oluşturmak için çalışmalarını sürdüren ülkemiz işletmelerinin, yaşadığımız pandemi sürecine rağmen piyasaya sürdükleri fonksiyonel/sağlıklı gıdalar ile yenilikçi ve temiz ürünler geliştirmeye devam ettiklerini görmekteyiz.

Proteince zenginleştirilmiş gıdalar sayesinde sağlıklı beslenmeye yönelik, “Sağlıklı Gıdalar-Sağlıklı Yaşam-Temiz Etiket” sloganıyla yola çıkan yerli marka ‘Fuwell’ bu anlamda oldukça başarılı işlere imza atmaya hazırlanıyor.

Gelecekte daha sağlıklı bir toplum inşa etmek üzere ilk etapta İzole Bitkisel Protein ürününü piyasaya süren şirket, sağlığımızı ancak proteince zengin beslenme diyetleri uygulayarak koruyabileceğimiz görüşünü güçlü bir şekilde savunurken, Fuwell ekibi şu görüşünü dile yineliyor;

“Gelin hep birlikte ülkemizi daha sağlıklı ve yaşanabilir gıdalar ile buluşturalım. Bizler de ileride bezelye proteini tesisleri kurabiliriz, bu imkansız değil. Hep birlikte el ele vererek bunu başarabiliriz. Eğer bunu emin adımlarla yapabildiğimiz takdirde, gelecek nesillere de bir o kadar umutlu ve sağlıklı yarınlar bırakabiliriz.”

Normal proteinler ile İzole Bitkisel proteinler arasındaki farka
aşağıdaki görsel ile açıklama getiren şirketin ana hedefi;
Geleceğin gıdalarını Türkiye’de geliştirmek.

Fuwell’i Instagram hesabı üzerinden takip etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

KAYNAKRoquette
Önceki makaleWow! Sinyalinin Kaynağı Güneş Benzeri Bir Yıldız Olabilir Mi?
Sonraki makaleUtah’ta Keşfedilen Metal Anıt, 2001: A Space Odyssey İle Bağlantılı Mı?
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.