Ana sayfa Diğer Bilimler Psikoloji Kadınlara Penis Fotoğrafları Gönderen Erkeklerin Psikolojisi Deşifre Edildi

Kadınlara Penis Fotoğrafları Gönderen Erkeklerin Psikolojisi Deşifre Edildi

24834
0
Pexels.

Kadınlara istenmemesine rağmen penislerine ait fotoğraf gönderen erkeklerin psikolojisine yönelik 2019 tarihli bir araştırmaya göre, bu tür erkekler narsist ve cinsiyetçi olarak beliriyor.

Kadınlara penis fotoğrafı göndermek gibi bir huyu bulunan erkekler üzerinde 2019 yılında yapılan bir araştırma, bu sorunun psikolojik kaynağını ortaya çıkarmayı başardı. 1.087 erkeğin katıldığı araştırmada, %48’i geçmişlerinde bir kadına istememelerine rağmen penis fotoğrafı gönderdiklerini kabul etti.

The Journal of Sex Research dergisinde yayınlanan araştırmada, bilim insanları incelenen erkeklerin karakteristik özelliklerini belirlemeye çalıştı. Kadınlara istenmeyen penis fotoğrafı gönderenlerin yüksek seviyede narsist olduğu, aynı zamanda çelişkili duygulara sahip, düşmancı cinsiyetçilik ortaya koyan erkekler olduğu anlaşıldı.

Narsistler kendilerine yönelik aşırıya kaçan bir takdir duygusu beslerken, diğerler insanlardan üstün oldukları hissi ile fazlasıyla haşır neşir olmalarıyla tanımlanıyorlar.

Kadınlara istenmeyen penis fotoğrafları göndermek gibi şoke edici ve çirkin sürprizler yapan erkeklerin bir kısmı, motivasyonlarının bozuk bir psikolojiden kaynaklandığını da itiraf ediyor. %15’i fotoğrafı gönderdikleri kişiyi korkutmak istediklerini, %8’i ise bir tür utanma hissi uyandırmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

Araştırmada incelenen bazı erkekler ise ana motivasyonlarının arkasında kadın düşmanlığı ve kontrol olduğunu ifade ediyor. Bazıları, “Kadınlara karşı bir hoşnutsuzluk hissediyorum ve penis fotoğrafı göndermek beni tatmin ediyor” derken, bazıları da “penis fotoğrafı gönderdiğim kişi üzerinde kontrol hissediyorum” diyor.

Her ne kadar bir psikolojiden kaynaklanıyor olsa da, penis fotoğrafı gönderen erkeklerin büyük kısmı bu davranışlarının kadınlar üzerinde olumlu hisler uyandıracağını yanılgısına sahip. Fotoğraf gönderen erkeklerin %82’si karşı tarafın “cinsel heyecan yaşayacağını”, %50’si ise kadınların “kendilerini çekici hissetmelerini sağlayacağını” düşünmüş.

Araştırmacılar, erkeklerin %45’nin penis fotoğraflarını “etkileşimsel zihniyetle” gönderdiğini belirtiyor. Bu da, sundukları şeyin bir şekilde ödüllendirilmesi beklentisini yansıtıyor. Birçokları gönderdikleri fotoğrafın benzer bir karşılık almasını, diğerleri ise etkilemeye veya kontrol etmeye çalıştıkları kadın ile seks yapmayı umuyor.

Araştırmadaki erkeklerin beşte birinden daha azı, fotoğrafları kendi cinsel heyecanları ve tatminleri için gönderdiklerini belirtti. Nihayetinde, araştırmacılar erkeklerin penis fotoğrafı göndermesinin ana sebebinin önlenemez cinsel dürtüleri olduğunu belirtiyor.

Bir diğer ifadeyle, özgüven sorunu yaşayan erkeklerin penis fotoğrafları ile durumu dengelemeye çalıştığını da söylemek yanlış olmaz…

Kaynak: IFLS

KAYNAKIFLS
Önceki makale2020’de Yaşanan En Önemli Bilimsel Gelişmeler
Sonraki makaleEvrim Hakkında Merak Edilenler – 4: Biyocoğrafya ve Moleküler Biyoloji
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.