Home Teknoloji Donanım&Elektronik NVIDIA “Madenci Önlemi” Alıyor: RTX 3060 Performansı Düşürülecek

NVIDIA “Madenci Önlemi” Alıyor: RTX 3060 Performansı Düşürülecek

9808
0
christian wiediger 3GUW88tRmv8 unsplash
christian wiediger 3GUW88tRmv8 unsplash

Nvidia, kripto para çılgınlığında tüm RTX 3000 serisinin madenciler tarafından satın alınmasını önlemek için ekran kartlarının performansını düşürmeye karar verdi.

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB) ve Polkadot (DOT) tarafından sürüklenen kripto para borsalarında fiyatlar yükseldikçe madencilik akımı da güçleniyor. Nvidia, özellikle RTX 3060 ekran kartlarının tamamen madenciler tarafından satın alınmasını önlemek için sıradışı bir karar alarak kartların performansını %50 düşürmeye karar verdi. Nvidia, madenciler için özel olarak sunulacak ekran kartlarında grafik çıktısını devre dışı bırakarak sadeec kripto para madenciliği için kullanılan CMP işlemcilerini kullanacak.

Elon Musk’ın önemli katkılarıyla BTC ve Dogecoin (DOGE) gibi kripto paralarda yaşanan patlama devam ederken, piyasalarda kar satışlarının yoğunlaştığı bir haftaya giriş yapıldı. Ekran kartı üreticisi Nvidia ise video oyun oynamak değil ama madencilik yapmak için kapış kapış satılan GeForce RTX 3060, 3070, 3080 ve 3090 kartlarında sıradışı bir güncellemeye gitme zorunluluğu hissediyor.

Kripto para piyasalarında yaşanan çılgınlık, koronavirüs pandemisi nedeniyle malzeme tedariğinde sıkıntı çeken Nvidia gibi ekran kartı üreticilerinin talebi karşılaşamasını iyice zorlaştırmış durumda. Spekülatörler tarafından piyasalarda yaşanan güçlü dalgalanmalar, madencilerin binlerce kart birden satın aldığı bir trendi tetikledi.

Modern kripto para çiftliklerinin büyük kısmı Nvidia GeForce RTX 3080’ler ile inşa edilirken, dizüstü bilgisayarlar arasında GeForce GTX 3060 bulunduran cihazların stokları tükenmiş durumda.

Her ne kadar talep arzı geride bıraksa da, video oyun sektörünün devleri arasında yer alan Nvidia olan bitenden memnun değil. Teknoloji devi, ekran kartlarının madencilik kapasitesini temsil eden “hash rate” oranını düşürmeye kadar verdi. Alınan karar kapsamında Şubat 2021 sonu itibariyle tüm RTX 3060 serisinin hash rate performansı %50 azaltılacak. Nvidia, atılacak adım ile madencilerin RTX 3060 stoklarına saldırısını sonlandırmayı umuyor.

GeForce Pazarlma Müdürü Matt Wuebbling, “GeForce ekran kartlarını oyun severler için tasarladık ve oyuncular daha fazlasını istiyor” ifadesini kullandı.

Nvidia Kripto Para Madencileri İçin Seri Sunacak

Nvidia, tüm tüketicileri düşünerek aldığı karar kapsamında madencileri bir kenara itmeyecek. Teknoloji devi CMP adını verdiği yeni seri ile madencilere yönelik GPU (grafik işlemci birimi) geliştirecek. CMP, Kripto Para Madencilik İşlemcisi anlamına geliyor. İşlemci, grafik çıktısı sunmayacak.

Nvidia, CMP serisinde hast rate’leri 26-86 MH/s arasında değişen, termal tasarım gücü ise 125 ile 320 watt arasında olan dör model üzerinde çalışıyor. Modellerin belleği 6 ile 10 GB arasında değişecek.

Wuebbling, “CMP sayesinde kripto madencilere en verimli çiftlikleri kurmaları için yardım ederken GeForce RTX serisini oyun severler için saklayabiliriz” açıklamasında bulundu.

CMP serisinin fiyat aralığı henüz belli değilken, madenciliğe özel ekran kartlarının 2021’in ilk veya ikinci çeyreğinde sunulması bekleniyor.

Kaynak: https://www.phonandroid.com/nvidia-va-reduire-les-performances-des-rtx-3060-pour-empecher-le-minage-dethereum.html

İlginizi Çeker Mi?

SOURCEPhoandroid
Previous articleBitcoin Madenciliği Yapmak İçin 1,7 Milyon Euroluk Elektrik Çaldılar
Next articlePerseverance’ın Mars’taki İlk Saniyelerine Ait Görüntüler ve Kaydettiği Sesler
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.