Home Teknoloji Hi-Tech Tesla araçları casusluk için kullanılması sebebiyle Çin’de yasaklanabilir

Tesla araçları casusluk için kullanılması sebebiyle Çin’de yasaklanabilir

6686
0
bram van oost 4xM5cytsdMo unsplash scaled
bram van oost 4xM5cytsdMo unsplash scaled

Çin’in devlet yetkilileri, güvenlik riski oluşturabileceğini düşündüğü için hükümet çalışanlarının Tesla araçlarını kullanmasını yasakladığı bildirdi.

Tesla araç logosu

Elon Musk, Cumartesi günü basına yaptığı açıklamada Çin’deki kısıtlamalardan bahsetti. Tesla araçlarının Çin’de casusluk yapmak için kullanılması halinde şirketin kapatılabileceğini söyledi. Musk, Çin Kalkınma Forumu’da video bağlantısı aracılığıyla konuşurken, Çin’in askeri ve hükümet personelinin güvenlik kaygıları nedeniyle Tesla araçlarını kullanmasının yasaklandığı yönündeki haberlere de değindi. Musk foruma, “Her türlü bilgi ile çok dikkatli olmamızı gerektiren çok güçlü bir teşvik var” dedi. “Araçlarımız eğer Çin’de veya herhangi bir yerde casusluk yapmak için kullanırsa, kapatılabiliriz.”

Wall Street Journal Cuma günü, Çin ordusu ve hükümet yetkilileri devlet kurumları ve “hassas endüstrilerdeki devlete ait işletmelerde” çalışan kişilerin için Tesla araç kullanmasının artık yasak olduğunu bildirdi. Journal’a göre Çin, sürekli görüntü kaydeden Tesla’nın, dış kameralarının kaydetmiş ve ABD’ye göndermiş olduğu görüntülerin casusluk amacıyla kullanılabileceğinden endişe duyuyor.

Çin, Tesla ve elektrikli araçlar için çok büyük bir pazar. Reuters’e göre, otomobil üreticisi geçen yıl ülkede 147.445 araç sattı ve bu sayı küresel satışlarının yüzde 30’unu oluşturdu.

Tesla Çinli yetkililere karşı ABD’li meslektaşlarından farklı bir tavır almış durumda. Örneğin geçen ay Tesla, çalışanlarından birinin bir müşterinin aracına gelen zararlar konusunda Çin’in elektrik şebekesini suçlamasından dolayı özür diledi. “Yanlış anlaşılmadan dolayı çok üzgünüz ve neden olduğu rahatsızlıktan dolayı Nanchang Güç Şebekesinden özür dilemek istiyoruz” açıklamasını bir video ile paylaştı.

Musk, ABD yetkililerine karşı ise tepkileri konusunda daha agresif davranıyor. Tesla’nın Fremont fabrikasının bulunduğu bölgedeki Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle, Alameda County’deki yetkililere itiraz etti. Musk Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu başkanıyla bir görüşme yaptı ve istediği sonuca ulaşamayınca suratına telefonu kapattı.

SOURCETheverge
Previous articlePerseverance’ın Mars Yüzeyindeki 16 Dakikalık Ses Kaydını Dinlediniz Mi?
Next articleVezüv’ün “Cehennem Bulutu” Pompei Halkını 15 Dakika İçinde Öldürdü
Erman Mutlu
Kripto para, blockchain ve teknoloji konularıyla ilgili 2019 yılından Dijitalx'de içerik üretiyor.