Home Uzay NASA Yarışmasında Van Gölü Fotoğrafı Birinci Oldu

NASA Yarışmasında Van Gölü Fotoğrafı Birinci Oldu

5950
0
iss049e003464 lrg scaled
iss049e003464 lrg scaled

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen “Tournament Earth” adlı çevrimiçi yarışmada, astronot Kate Rubins’in Eylül 2016’da çektiği Van Gölü fotoğrafı birinci oldu.

NASA tarafından düzenlenen yarışmada, tamamı astronotlar tarafından çekilen 32 fotoğraf oylamaya sunuldu. Toplamda 930 binden fazla oy kullanılan yarışmada NASA’nın “Karbonat türleri ve tuzları bakımından zengin olan havza, dünyanın en büyük alkali gölü” şeklinde yer verdiği Van Gölü fotoğrafı, finale kalan iki fotoğraf arasından birinci seçildi.

Van Gölü En Büyük Mikrobiyalit Yataklarına Ev Sahipliği Yapıyor

NASA Dünya Gözlemevi sitesinin fotoğrafa ilişkin yaptığı açıklamaya göre, Van Gölü’nün 450 metre (1.467 fit) derinliğe kadar ulaşabildiği ve su seviyelerinin; iklim değişikliği, volkanik patlamalar ve tektonik aktivite nedeniyle son 600.000 yılda 100 metre kadar değiştiği kaydedildi. 

Açık ve koyu tonlu su girdapları şeklinde görünen bulanıklık bulutlarının ise çoğunlukla kalsiyum karbonat, detritik malzemeler ve bazı organik maddeler sayesinde oluştuğu belirtildi. 

Deniz ve tatlı su ekosistemlerinin anahtar faktörlerinden birini temsil eden fitoplankton ve sucul bitkiler büyüdüklerinde çok fazla organik karbon üretirler. Van Gölü’nde yetişen bu bitkiler yoğun karbon üretimiyle ilkbahar ve sonbaharda yüksek partikül akışları meydana getirir. Bununla birlikte gölün, bilinen en büyük modern mikrobiyalit yataklarına da ev sahipliği yaptığı belirtildi.

Sitede yer alan ve tamamı Astronotlar tarafından çekilen 11,500’den fazla fotoğrafı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kaynakça

“Lake Van, Turkey” https://earthobservatory.nasa.gov/images/92591/lake-van-turkey

SOURCENASA Earth Observatory
Previous articleBilim İnsanlarının Müziğe Dönüştürdüğü “Örümcek Ağlarını” Dinlemek İster Misiniz?
Next articleDomuzlar da Video Oyunu Oynayabilir! Peki Bunun Önemi Nedir?
Su Sumeyye Kalyon
23 yaşında, yazılım öğrencisi. Amatör astrofotoğrafçı, aynı zamanda uzay, bilim, astrofizik ve teknoloji alanlarına ilgi gösteriyor.