Home Foto Galeri Big Falcon Rocket hakkında bilmeniz gereken 18 özellik

Big Falcon Rocket hakkında bilmeniz gereken 18 özellik

48408
0
yeni BFR SpaceX Dijitalx 03
yeni BFR SpaceX Dijitalx 03

2023 yılında Ay yörüngesine yolculuk yapması planlanan Big Falcon Rocket, Saturn V’in ardından insanlığın tanık olduğu en görkemli uzay aracı olacak.

İnsanlığı Ay ve ardından Mars’a taşımayı amaçlayan SpaceX’in patronu Elon Musk, 17 Eylül Pazartesi günü Ay’ın yörüngesine düzenlenmesi planlanan ilk özel yolculuk hakkında bilgiler verdi. Musk’ın yaptığı sunumda en ilgi çeken detay, Big Falcon Rocket’ın tasarımında yaşanan değişimdi. Dev roketin tasarımı ve özellikleri hakkında beliren en yeni bilgiler şu şekilde:

1Saçmalık derecesinde büyük

Öncelikle şunu belirtelim: Big Falcon Rocket, taşıyacağı yolcu gemisi Big Falcon Spaceship ile birleşik olduğu sistemi temsil ediyor. Roket, 100 yolcu kapasitesi olması beklenen BFS’yi alçak yörüngeye taşıdıktan sonra Dünya’ya geri dönecek ve defalarca kullanılabilecek. Musk’ın yaptığı sunumda bir yıl öncesine kıyasla ‘büyüdüğü’ fark edilen BFR, 118 metre boyunda ve yaklaşık 55 metre genişliğinde olacak. Bu haliyle, geçtiğimiz yıl tanıtılan versiyonundan yaklaşık %20 daha büyük. Roketin alçak yörüngeye çıkaracağı yük kapasitesi ise 100 ton olacak. Musk’ın deyimiyle ‘saçmalık derecesinde büyük’ olan BFR, bir gün Plüton’a zürafa taşımak için bile kullanılabilir.

Back
SOURCETechcrunch
Previous articleGoogle’ın Gmail savunması milyarlarca kullanıcı için endişe verici
Next articleAntarktika’nın süper yüksek çözünürlüklü haritası hazırlandı
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.