Dünyanın İlk Bilgisayar Oyunu: Donkey.bas

0
24693
donkey1
donkey1

Dünyanın ilk bilgisayar oyunu 1981 yılında Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey.bas adlı oyundur.

IBM ilk kişisel masaüstü bilgisayar IBM5150’yi duyurduğunda kullanıcılarına Donkey.bas sürprizi ile geldi. Microsoft Basic yazılımı altında çalışan IBM5150 de sadece bir gecede geliştirilen Donkey.Bas isimli oyun haricinde bilgisayarlar için geliştirilen ilk ticari oyun olma ünvanına sahip Adventure isimli Microsoft tabanlı bir oyun da bulunuyordu.

Neil Kozen’in de yardımıyla gelişen oyunda bitiş çizgisine gelene kadar yolunuza çıkan eşeklere çarpamamaya çalışıyorsunuz.

Donkey.bas günümüz yarış oyunlarının mimarisinde öncü olmuştur. Oyun içerisinde 4 farklı renk kullanılmaktaydı. Turkuaz, beyaz, gri ve koyu gri olmak üzere 4 farklı renk kullanılan oyunun sektörün büyümesi ve gelişmesindeki payı büyük. Oyun o zamanın teknolojisindeki bilgisayarlar için PC DOS sistemi üzerinden 8 bit olarak tasarlanmıştı.

Bill Gates yıllar sonra oyunu geliştirme sürecini 2001 yılındaki bir konuşmada şu şekilde anlattı:

Ufak bir odada, yöneticim Neil Kozen ile birlikte bir IBM bilgisayarın karşısındaydık. Kapıları kilitledik ve sabaha 4’ kadar çalıştık. Microsoft Basic yazılımı ile neler yapılabileceğini göstermek için Donkey.bas’ı oluşturduk. O zamanlar gerçekten çok heyecanlıydı.

Bir grup kitle tarafından dünyanın en kötü oyunu kabul edilen Donkey.bas oyununu aşadağa bulanan link üzerinden oynayabilirsiniz:

https://www.pcjs.org/apps/pcx86/1981/donkey/