Polis kamerasına takılan ‘hayalet’

0
3543
hayalettt promo
hayalettt promo

ABD’nin New Mexico eyaletindeki bir karakolun güvenlik kamerasına takılan görüntüler, gündeme oturdu. Görüntülerde ‘hayalet bir çocuk’ olduğunu öne sürenlerin yanında, silüetin bir böcekten kaynaklandığını düşünenler var.

New Mexico’nun Espanola kentindeki karakolun güvenlik kamerasına takılan görüntüler ABD’de heyecan yarattı. ‘Good Morning America’ programında duyurulan habere göre, polis insan görünümündeki, şeffaf ‘kişiyi’ bulmaya çalışıyor. Polis kamerasında, tel örgülerle çevrili ve girişi zincirle kilitli olan bir alanda geziniyormuş gibi hareket eden hayalet görünümlü bir canlı veya nesne görülüyor.

Görüntüleri ilk fark eden polis Karl Romero, kilitli olan alan birisinin girmesinin mümkün olmadığını belirtirken, ‘ilk olarak güve benzeri bir böcek zannettiği şeyin daha sonra bacakları olan bir insan görünümünde belirdiğini’ söyledi. Romero, gördüğünün bir hayalet olabileceğine karar verdi.

İnternette viral olan video yakından inceleyen uzmanlar, nesnelerin içinden geçtiği öne sürülen hayaletin aslında nesnelerin üzerinde gezindiğini belirtti. Ayırca, hareketleri incelendiğinde hayaletin insan boyutunda değil, aslında 6-8 cm uzunluğunda bir nesne olabileceği belirtildi. Halayetin kameranın odağında yer almamasının ise şekli ve boyutunu anlamayı zorlaştırdığı ifade edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=Qw6iPBb5cqo

Büyük olasılıkla böcek

Discovery News’in haberine göre, polisin peşine düştüğü hayalet aslında bir böcek. Böcek olduğunu ortaya koyan bulgu ise hayaletin ikiden fazla bacağa sahip olması.

İnsanların yürüme esnasında ağırlıklarını bir bacaktan diğerine aktardıkları için hafif bir dikey sıçrama yaptığı belirtilirken, hayaletin böyle bir özellik sergilemediği belirtildi. Hayaletin videodaki tüm diğer nesnelere kıyasla gölge de oluşturmaması, kamera lensinde bir böcek olduğu olasılığını güçlendirdi.

Uzmanların açıklamalarıyla tatmin olmayanlar ise New Mexico’nun başkenti Santa Fe’de yine bir polis kamerasına yakalanan hayaleti anımsattı. 2007 yılında berilen görüntüler ‘böcek hayalete’ benzer görüntüler oluşturmuştu.