Perşembe, Temmuz 25, 2024
More

  Almanya’da yiyeceklerin simetrik şekilde bölündüğü bir yarışma programı yok

  Sosyal medyanın anlamı günümüzde ne olursa olsun sadece trend olabilmek, trende kapılabilmek ve 15 dakikalığına da olsa bunu başarınca kitle artırmak ve yola aynı şekilde devam etmek şeklini almış durumda. Akıp giden gereksiz ve anlamsız içeriğin de hesabını yapmak, yanlış bilgilendirmeyi ve manipülasyonu ölçmeye çalışmak da boş bir çabadan öte değil. Haliyle vereceğimiz son bir örneği sadece dijitalde doğru bilgilendirme adına bulunsun diye paylaşmak istiyorum.

  X’te (bir zamanların Twitter’ı) geçtiğim hafta rastladığım kısa bir video, Almanya’daki sözde bir yarışma programında elindeki pretzel’i (Brezel Alman simidi) mükemmel bir şekilde ikiye bölmeye çalışan sözde bir yarışmacı gösteriyor. Ardından simidin iki yarısı eşit olup olmadığını görmek için iki ayrı tartıya konuyor.

  Dexerto adlı bir haber platformunun hesabında paylaşılan video, bir haftada 65 milyondan fazla izleyici çekerken çok sayıda influencer’ın yüksek etkileşim elde etmesi için malzeme sundu. Örneğin, 1.5 milyon takipçili @kirawontmiss’in “gecenin ikisinde uykum tutmayınca izlemek istediğim şey” ifadesi ile paylaştığı video bir 425,000 beğeni de bu şekilde aldı.

  Herkesin aklına Almanya’daki TV programının ne olduğu sorusunu yerleşirken, Almanya’daki X kullanıcıları nihayetinde olayın doğruluğunu sağladı. Söz konusu video, 2017-2018’de yayınlanan ‘Schlag den Henssler’ (Henssler’ı Yen) adlı programın bir bölümünde düzenlenen küçük bir yarışmayı gösteriyor. Steffen Henssler’in sunduğu programda, yarışmacılar belli mücadeleleri başarıyla tamamlayıp €250.000 euro ödüle konmaya çalışıyor. Yarışma, bir benzeri oolan ‘Schlag den Raab’ programından (Stefan Raab sunuyormuş) alıntılanmış.

  Her bir bölümü 4-5 saat süren yarışmada katılımcılara quizler, yetenek testleri ve spor vb. alakalı alanlarda sorular yönetiliyordu. Almanlar bu konsepti çok sevmiş olacak ki, ünlülerin katıldığı ‘Schlag den Star’ adlı bir versiyonu da var.

  Kısaca, tamamen yiyecekleri ikiye bölmeye odaklanan bir yarışma programı yok ve X’te yayılan video yıllar öncesine ait. Sadece bir düzeltme, çünkü gerekli. Öte yandan, bir yarışmacının itina ile bir patatesi ikiye bölme çabasını izlemek isterseniz, buyrun Reddit bağlantısı.

  Kaynak: Gizmodo
  Ana görsel: @Shaihuluddedune/X

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler