Salı, Mayıs 28, 2024
More

  Çin casusu olduğundan şüphe edilen güvercin sekiz ay sonra serbest bırakıldı

  Çin Komünist Partisi adına casusluk yaptığından şüphelenildiği için Hindistan’da gözaltına alınan bir güvercin, sekiz ay süren tutukluluğun ardından serbest kaldı.

  Evet, başlık doğru. Çin ile Hindistan arasındaki gergin politik ilişkilerin de 2020 ve 2021’de yaşanan sınır çatışmalarında iyice yükseldiğini de biliyoruz. Hal böyle olunca, sıçrama yapan paranoya Mumbai Havaalanı’ndaki bir güvercine vurdu.

  Güvercin, Hindistan güvenlik güçleri tarafından Mumbai Uluslararası Havaalanı’nda ‘pusuya yatmış vaziyette’ tespit edildiği için gözaltına alınmıştı. New York Times tarafından verilen bilgiye göre, şüpheli hareketleri üzerine yerel bir polis merkezine götürülen güvercinin bacaklarında ‘özel yüzükler’ bulundu. Bir tanesinde ise mikroçip bulunduğu bildirildi. Şüpheleri tavana çıkaran ek detay, güvercinin bacaklarında Çin el yazısı ifadeler yer almasıydı.

  Söz konusu detaylar kuşun casus olabileceğine işaret ederken, kuşların geçmişte ABD Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA) dahil bazı ülkeler tarafından casus olarak kullanıldığı biliniyor. Dahası, kuşun yakalanmasına yol açacak kadar şüpheli davranış sergilemiş olabileceği de ilginç bir detay.

  Nihayet serbest kaldı

  Kuşun bacağındaki mikroçip bir adli tıp laboratuvarına, kendisi ise bir veterinere yollandı. Çipten yola çıkarak kuşun seyahat ettiği yerleri tespit eden yetkililer, hayvanın muhtemelen Tayvan’dan yolu Hindistan’a düşen bir yarış güvercini olduğu sonucuna vardı.

  Kuşun masumluğu kısa sürede ortaya çıkarılmış olsa da, göz hapsinde tutulduğu veterinere bu bilgi aylar sonra iletildi. Hatta, hayvan hakları savunucusu PETA organizasyonunun Hindistan şubesi devlete bu konuda çağrıda bulundu. Sonuç: Yarışçı kuş tekrar özgür.

  Kaynak: Gizmodo
  Ana görsel: Ivan Borinschi/Unsplash

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler