Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Enerji içeceklerini alkol ile karıştırmak zihinsel fonksiyonları yerle bir edebilir

  Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, enerji içeceklerini alkol ile karıştırıp tüketmenin uzun süreçte zihinsel fonksiyonları tahrip edebileceğini gösterdi.

  İtalya’nın Cagliari ve Katanya üniversiteleri tarafından yapılan araştırmada, bir grup büyüme çağındaki erkek fareye alkol, enerji içeceği ve her ikisinin karışımı verildi. 53 gün boyunca içirilen farelerin beyin taramaları ve davranış testleri kapsamında hareketlerinin nasıl değiştiği gözlemlendi.

  Alkol ve enerji içeceği karışımı içen erkek farelerin öğrenme ve bellek yeteneklerinde azalma görülürken, beynin her ikisinden sorumlu hipokampus bölgesinde de değişimler gözlemlendi. Araştırmacılar sonuçların içeceklerin karıştırılması ile doğrudan oluştuğunun kesin olmadığını ancak büyüme safhasındaki farelerin merkezi fonksiyonları üzerinde uzun süreli izler bırakabileceğini, beynin gelişimi ve olgunlaşması için risk teşkil edebileceğini belirtti.

  Araştırmada, alkol ile enerji içeceği karışımının özellikle hipokampus plastikliğini (sinaps ve sinir yollarının değişim kapasitesi) etkileyebileceği ve yeni bilgi edinme ve taleplere reaksiyonun kısıtlanabileceği belirtildi. Bu değişim, beynin normal çalışma fonksiyonunu kısıtlama riski taşıyor.

  Enerji içecekleri sağlık riski taşıyor

  Alkol ve enerji içeceği karışımı farelerin beyinlerinde ilk aşamalarda olumlu etkiler de gösterdi. Nöron büyümesini artıran protein miktarı arttı ancak bu uzun sürmedi. Zamanla, beyin kabiliyetlerinin kısıtlandığı görüldü.

  Araştırmada, gelişme çağındaki farelerin uzun süreli alkol ve enerji içeceği karışımı tüketmesinin elektrofizyolojik ve moleküler seviyelerde hikopampal değişimleri tetiklediği, davranışlarda değişimlere neden olduğu belirtildi.

  İnsanlarda yapılacak deneylerde savunulması gereken sonuçların aynı zamanda hormon etkileşimleri sebebiyle farklı cinsiyetler üzerinde de gözlemlenmesi gerekiyor. Yine de, enerji içeceklerinin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine bir bulgu daha eklenirken, alkol ile kullanılmasının kesinlikle iyi bir fikir olmadığı beliriyor.

  Araştırmanın sonuçları Neuropharmacology dergisinde yayımlandı.

  Ana görsel: Karolina Kaboompics/Pexels
  Kaynak: Sciencealert

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler