Amerikan ordusu sürücüsüz aracını test ediyor

0
4274
usa army driverless 1
usa army driverless 1

Michigan eyaleti Ulaşım departmanı ve Amerikan Ordu’sunun Tank Otomotiv Araştırmaları birimindeki Geliştirme ve Mühendislik Merkezi (Tank Automotive Research, Development and Engineering Center – TARDEC) perşembe günü duyuru yaptı ve Michigan eyaletindeki trafiğe kapalı bir eyaletlerarası yolda sürücüsüz araçlarını test etmek için bir takım kurduklarını bildirdi.

Aslında TARDEC, Car-2-X versiyonlu kısa mesafe odaklı haberleşmesini test ediyor. Bu haberleşme sistemi otonom arabaların gelişimine epey bir katkıda bulunacak. Çünkü teknolojisi sayesinde araçlar kablosuz bir şekilde Wi-Fi aracılığı ile yollardaki sensörler ve diğer otonom arabalar ile iletişim kurabiliyor.

Haberleşme sayesinde, araçlar hız, yol ve hava durumu hakkındaki güncel bilgileri alıp gönderebilecekler. Bu teknoloji kulağınıza bir yerlerden tanıdık gelmiş olabilir. Sebebi Mercedes-Benz’in Car-2-X’ı ürettiği otomobile koyan ilk otomobil üreticisi olması. 2017 model E-Serisi Mercedes’lerin hepsinde bu özelliklerin olacağı açıklandı.

Sürücüsüz araç teknolojisine ordu desteği

Ordunun ilk testleri 4 kamyonluk bir konvoy ile yolun yaklaşık 30 kilometrelik bir kısmında yapacak. İnsan sürücüler tam zamanlı olarak araçların kontrolünü ellerinde tutacak ancak buradan elde edilecek veriler ile askeri kamyonlar geliştirilecek ve yoldaki engeller ile daha iyi başa çıkabilir duruma gelecekler.

Bu tarz çalışmaların özellikle askeri alanda yapılıyor oluşu insanı tedirgin ediyor.  Yine de yüksek teknolojinin geliştirilmesi ve halka inebilecek seviyelere gelmesi için gereken araştırma (ayrıca bütçe) ancak askeriyenin imkanları ile mümkün oluyor.