Apple’ın 20 Yılını Anlatan 1000₺’lik Kitabı

0
3976
Designed by Apple in California 5
Designed by Apple in California 5

abcApple geçtiğimiz günlerde 300 sayfalık ve 450 fotoğraftan oluşan bir kitap çıkardı. Bu kitapta Apple’ın ilk çıkardığı Mac, iPhone, iPod gibi ürünlerin resimleri ve bu ürünlerin üretim süreçlerinde ortaya çıkan tasarımlar yer alıyor.

Kitap “Designed by Apple in California” ismini Apple’ın her zamanki gibi ürünlerinin arkasına yerleştirdiği yazıdan alıyor. Kitap, iMac’ten Apple Pencil’a kadar yaratılan ürünlerin bir görsel galerisi adeta ve Apple tasarımcısı Jony Ive kitabı, “Çok az kelime içeren bir kitap” olarak tanımlıyor.

Kitabın ilk sayfalarında sadece bir önsöz olmakla birlikte çok sayıda boş sayfa bulunmakta. Görsel galeri başlamadan önce kitapta yazan tek şey “Designed by Apple in California” ve ardından kitabın Steve Jobs adına yazıldığını gördüğümüz “Dedicated to Steve Jobs” yazısını görüyoruz. Kitabın birde önsözü bulunuyor.ekran-resmi-2016-11-24-11-09-44“Introduction by Jony Ive” yani Jony Ive’ın kitabı anlattığı önsözde şunlar yazıyor;

“Bu bir tasarım kitabı ama tasarım ekibini, tasarım sürecini veya ürün geliştirme sürecini anlatmıyor. Bu kitap, yaptığımız işin objektif bir temsili niteliğinde ve aynı zamanda ironik bir şekilde kim olduğumuzu anlatıyor. Çalışma biçimimizi, değerlerimizi, önceliklerimizi ve hedeflerimizi anlatıyor. Çünkü biz her zaman için, söylediklerimizle değil yaptıklarımızla tanımlanmayı istiyoruz.

Üzerinde aşırı çaba harcanmış gibi görünmeyen nesneler oluşturmaya çalışıyoruz ve bunda da çeşitli derecelerde başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bu nesneler öyle sade, tutarlı ve mükemmel görünüyor ki adeta başka türlü tasarlanmaları mantıksal olarak mümkün değildi.”

ekran-resmi-2016-11-24-11-19-51

Kitapta oldukça fazla boş sayfa olmasının ve üzerinde pek kelime olmamasının nedeni ise Apple’ın her zamanki gibi sadeliğe ve farklılığa önem vermesi. Sayfalarda sadece numaralar yazmakta. Ayrıca kitabın dışında ise  her zamanki gibi sadece Apple’ın logosu bulunmakta.

Kitabın sayfaları oldukça özel bir Alman kağıdından olduğu da belirtiliyor. Apple yine her zaman ki gibi yeni çıkardığı teknolojik ürünler gibi kitabında eşsiz olmasını istediğini görüyoruz. Gerçekten de kitaba bakıldığında çok kaliteli olduğu anlaşılıyor.

mlxf2_av5

Kitabın en arka kısmında ise küçük bir kitapçık var. Bu kitapçıkta sayfa numaralarına göre ayrılmış bölümler bulunmakta ve bu alanlarda görsellerin ne anlama geldiğini ve tarihleri bulunuyor.

Kitap 2 farklı boyutta satışa sunuldu ve küçük olan 200$ büyük olan ise 300$. Kitaplar sadece belirli ülkelerde satışa sunuldu ve bu kitap sadece ingilizce olarak basılacağını da Apple belirtiyor. Kitabın Henüz ülkemizde satışıda yok.

2 adet “Designed by Apple in California”=1 adet Kurşun geçirmez yelek

Daha öncede bahsettiğim gibi kitap, çok özel bir Alman kağıdından yapılmakta ve bu kitabın çok sağlam olduğunu test etmek bir bir Apple sever bir Youtube kanalı olan “EverythingApplePro” bir deney gerçekleştirdi. Bu deneyde kurşun geçirme bir yelekle “Designed by Apple in California” karşılaştırıldı.

1 adet “Designed by Apple in California”kitabı dahi kurşun geçirmezken  2 adet “Designed by Apple in California” kitabının içinde kurşunlar adete yarıda kaldı ve tam anlamıyla bir kurşun geçirmez yelek oldu. Bu mükemmel kitabın nasıl kurşun geçirmediğini ve yapılan deneyi aşağıda bulabilirsiniz.