Curiosity Mars’ta yeni bir meteor keşfetti

0
4894
PIA14760
PIA14760

Geçtiğimiz ayda Curiosity, Mars jeolojisini incelerken bir yandan da fotoğraf çekmeye devam ederken aynı zamanda çektiği fotoğrafları da NASA’ya ulaştırmıştı. Bu sefer ki konusu ise biraz farklı gibi gözüküyor.

Curiosity, yeniden tüm gözleri kendine çekerek Mars’ta farklı bir meteor buldu. Üstelik bu meteorun görüntüsü o kadar farklı ki, içeriğinde nikel, demir ve fosfor bulunduğu belirtildi. Mount Sharp bölgesinde yolculuğuna devam ederken yapay zekası algıladığı o cismi 9 farklı bölgesine lazer spektrumları kullanarak detaylı analizi yapmış oldu.

Curiosity’nin 17 kamerasından birisi olan ChemCam Remote Micro-Imager ile sorumlu olan ekip konu ile ilgili olarak, “ Karanlık, pürüzsüz ve bir o kadar da ışıl ışıl” olduğunu bildirdiler. Küreyi andıran bir şekli ile Mars bilimi ile uğraşan insanların dikkatini şimdiden çekmiş bulunmakta.

Arizona State University’de görev yapan araştırmacılar ise, bir uzaylı yapısına benzeyen şekli ile sadece demir nikel ve fosfor karışımından oluşmuş, ilgi çekici bir meteor diyerek sözlerini tamamladılar.

Curiosity’nin artık yeni bir görevi var

Curiosity geçen ay başlayan yeni misyonu ile araştırma odağını, Mars’ın atmosferinin antik zamanlarda çevresel faktörleri nasıl değiştirdiğine çevirdi. Mars’ta mikrobik yaşam buluntuları ile bu bulguların elde edildiği bölgede araştırma çalışmaları sıklaştı.