Dünya’nın en hızlı elektrikli arabası: Corvette GXE

0
4018
corvette e ray 1
corvette e ray 1

Evet doğru okudunuz, artık resmi kayıtlara göre dünya’nın en hızlı elektrikli arabası Corvette’in GXE modeli.

Corvette GXE, Genovation adındaki bir ‘yeşil’ araba şirketi tarafından imal edilmiş. Bilindik Corvette kültürü olan hidro-karbon yakmalı motor teknolojisinden elektrikli bir geleceğe kucak açmak uğruna vazgeçilmiş olsa da araç hiç sırıtmamış. Hatta üstüne üstlük, Florida’daki tesiste gerçekleştirilen test sürüşlerinde 300.5 km/saat hıza ulaşmasıyla Corvette hız geleneklerine uygun bir araç olduğunu gözler önüne seriyor.

corvette-e-ray-2Aslında aracın bu seviyelerdeki hıza ulaşmasını etkileyen birden fazla faktör var mesela 2006 Corvette Z06 ile benzer hatlara sahip olan yere yakın tasarım bunlardan birisi. Ancak GXE’nin başarısının asıl sırrı içinde yatan elektrikli motorunda gizli, bahsettiğimiz motor tamı tamına 700 beygir güç ve 814 Nm tork üretebiliyor.

Tesla taraftarları endişe etmesin

GXE kendisine en yakın rakibi Fin yapımı prototip arabadan 75 km/saat daha hızlı üstelik mesafe olarak da yaklaşık 209 kilometreleri bulabiliyor ki bu da mesafe bakımından şu ana kadar başarılı atfedilen Tesla ve Chevrolet (Bolt) gibi bir elektrikli araba için yeterince sükseli.

Eğer sıkı bir Tesla destekçisi iseniz ve bu haberi okuduktan sonra Elon Musk için endişelenmeye başladıysanız hiç gerek olmadığını belirtmek isterim. Çünkü ne olursa olsun şu anda üretim anlamında Tesla Model X elektrikli, SUV ve hızlı olması bakımından en hızlı üretilen model konumunda. Yani merak etmeyin Tesla hızlı adımlarla ilerlemeye devam edecektir.