Perşembe, Şubat 25, 2021

Biz Kimiz?

DijitalX, internet editörlüğü kariyerinde altı yılı geride bırakan Müfit Yılmaz Gökmen ve 13 yılı aşkın bir süredir geliştirici olarak çalışan Ali Cumhur Çevik tarafından kuruldu. Her iki ismin kendi alanlarıyla bağlantılı yeni çalışmalar sunmak için bir araya geldiği DijitalX projesi, temel amaç olarak kaliteli ve özgün habercilik anlayışını benimsemektedir.

DijitalX, Türkiye’deki ana akım medyanın giderek kalitesizleşen ve topluma zarar vermeye başlayan habercilik anlayışına karşı durarak özellikle öğrenim çağındaki gençlere bilgi sunmayı amaçlayan, birçoğu bireysel çabalarla hayata geçirilmiş çok sayıdaki blog tarzı sitelerden birini temsil ediyor.

İnternet haber sitelerini kolay para kaynağı olarak kabul eden zihniyet, gazete tirajlarının ciddi düşüş yaşamasını da önlemek amacıyla ana akım medya tarafından günümüzde sadece yoğun trafik almak için kullanılan, özgün içerikten neredeyse tamamen yoksun, bilgi kirliliği saçan mecralar haline geldi. Nihayetinde giderek düşen haber kalitesi, özellikle bilim alanında topluma yanlış bilgi iletilmesine yol açıyor. Bu durum, açıkça saptırılmış başlıklar ve abartılı ifadeler kullanılan haberlerin eksik bilgiyle özgün içeriğinden tamamen sapmasına neden oluyor. Anlamlı-anlamsız her içeriğin sansasyonel başlıklar altında birkaç cümleyle geçiştirilmesi ve bu uğurda yanlış bilgi verilmesinin bile umursanmaması, özellikle bilim haberlerinin genç okuyucular üzerinde yanlış algı oluşturmasına neden oluyor.

Sosyal medyanın kitlelere erişim için ana araç haline gelmesiyle öne çıkan video haberciliği de, yazılı haberler ile aynı kalitesizlik sorununu yaşıyor. Gelinen noktada, Türkçe internette bilim ve teknoloji kaynaklarının yarısından fazlası kopyala-yapıştır ile çoğaltılan ve yararlı olmaktan çok insanları okumaktan daha fazla alıkoyan bir içerik sunuyor. Bu tablo, STEM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) akımını güçlendirmek için büyük yatırımlar yapan ülkelere kıyasla Türkiye’nin habercilik altyapısını ve Türkçe bilgi kaynaklarını zayıflatıyor.

DijitalX, özellikle üniversite çağı öncesindeki gençlerin ilgisini çekmek için habercilik prensiplerini çiğneyen içerikleri benimseyen sitelerin aksine, özgün içerikle her yaştan insana doğru bilgi sunmayı ve güvenilir bir marka olmayı hedeflemektedir.

DijitalX, bilim haberleri öne çıkıyor olsa da ‘tamamen bilim haberleri sunan bir site değildir.’ Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenen Gökmen, dış haberler ile başladığı kariyerine bu alanı bırakmadan bilim ve teknoloji haberleriyle devam etmiştir. Bilime olan ilgisi ve doğru bilgi eksikliğini kapatmak adına göstermek istediği bireysel çaba, bilimin öne çıktığı bir sayfanın oluşmasıyla sonuçlandı.  Sayıları giderek artan bir ‘Mars geek’ olan Gökmen, kariyeri boyunca kurduğu ağın da yardımıyla astronominin yanı sıra siber güvenlik ve girişimcilik alanlarına ağırlık veriyor.

DijitalX, içerdiği ‘Paranormal’ kategorisiyle komplo teorisi odaklı haberler vermeyi de amaçlamıyor. Paranormal kategorisi, ilgi çekme potansiyeli çok yüksek ancak bilimsel kaynaklarca desteklenmesi mümkün olmayan esrarengiz olaylara yer vermiyor. Aksine, bilimin yapısında olan ‘bilinmeyeni’, bilimsel bakış açısıyla değerlendirerek tartışmayı okuyucuya bırakmak amaçlanıyor. Bu şekilde gündeme uzak olan kozmik, ezoterik ve mistik konuların da bilimle açıklanabilen kısımlarına yer verilirken, bu tür konularla ilgilenen okuyuculara güvenilir kaynaklar aracılığıyla içerik sunulması hedefleniyor.

Yayım hayatına kardeş siteleri ve Android uygulamasıyla devam etmeyi planlayan DijitalX, gönüllü yazarların ve destekçilerin yardımıyla haber çeşidini ve video içeriğini artırmayı hedefliyor.

Yazarlık başvurusu yapmak için bize bu adresten ulaşabilirsiniz: dijitalxcom@gmail.com

 

Kurucular

Ali Cumhur Çevik
Müfit Yılmaz Gökmen

Baş Editör

Müfit Yılmaz Gökmen

Hukuk Danışmanı

Yağız Gökmen

Editörler

Çiğdem Uysal
Ezgi Atayay
Murat Cansever
Erman Mutlu
Mehmet Emin Köse
Müfit Yılmaz Gökmen

Sosyal Medya

Murat Cansever
Müfit Yılmaz Gökmen

Tasarım ve Sistem Yönetimi

Ali Cumhur Çevik

Close Bitnami banner
Bitnami