Nikon yarışmasını ‘tek hücreli ölüm sahnesi’ kazandı

0
4166
nikon small world
nikon small world

Nikon, geleneksel ‘Small World in Motion‘ yarışmasının bu yılki kazananlarını açıkladı. Canlı organizmalara ait mikroskobik boyutta çekilen görüntülerin değerlendirildiği yarışmada, birinciliği Hollanda’nın Micropolitan Müzesi’nden Wim van Egmond kazandı.

Egmond, genelde suda yaşayan tek hücreli ‘ciliata’ türü canlının avını yutmasını yavaş çekimde görüntülemeyi başardı. Egmond, çıplak gözlerden kaçan yemek sahnesini, evinin arka bahçesindeki gölette görüntüledi.

Egmond, hemen yanı başımızda olup biten sayısız mikro-biyolojik faaliyetler hakkında, “Vahşi yaşam bize çok yakın ama birçoğumuz onu görebilecek kadar yaklaşamıyoruz” ifadesini kullandı. Egmond, “Bahçenizdeki bir havuz aslında yaşam kaynayan bir orman. Eğer dünyayı görmek istiyorsanız, arka bahçeniz başlangıç için harika bir yer” dedi.

Vahşi doğanın gerçek yüzü

Dünya’nın ne kadar canlı bir yer olduğunu güzel bir şekilde ifade eden Egmond, geçmişte mikroskobik fotoğraflarla da ödül kazanmış bir isim. Ancak ‘yavaş çekimde organizmaları izlemenin onların varlığı hakkında çok güçlü bir his verdiğini’ söylüyor.

Trachelius ciliate tarafından yutulurken kirpik benzeri uzangaçlarını çaresizce savuran Campanelle ciliate, vahşi doğanın acımasızlığını tüm gerçekliğiyle yansıtıyor.

Nikon Small Worl in Motion yarışmasında ikinciliği, karınca bağırsağında yemeğin nasıl sindirildiğini görüntüleyen Danielle Parsons; üçüncülüğü ise parazit eşek arısı larvasının evi olarak kullandığı canlıyı parçalayarak sindirmesini çeken Gonzalo Avila kazandı.