Tesla’nın Biyosilah Savunma Sistemi Hayatınıza Yıllar Katabilir

0
4532
tkuk
tkuk

Elektrikli otomobil sektörünün öncüsü Tesla’nın marifetleri yüksek hız, konfor ve güvenlik ile sınırlı değil. İçinde geçireceğiniz iki dakikada Tesla en kirli havayı bile güvenli seviyeye indirebiliyor. Arabayı çalıştırmaya başladığınız birkaç dakika içerisinde aracın çevresindeki havanın kirlilik seviyesi bile düşmeye başlıyor.

Tesla’nın göstermek istediği hava kirliliğinin trafik kazalarından daha büyük bir tehdit olduğu. Dünyanın en kirli şehirleri yaşam süresini 6-23 ay kadar kısaltabiliyor, öyle ki hava filtreleri çalışırken Tesla’nın içinde bulunmak, hayatınızdan giden birkaç saati ve günü geri getirebilir.Tesla-biohazard-line-graph-640x640

Tesla Nasıl Test Edildi: Büyük Bir Plastik Baloncukla Başlayın (Hatta Daha Büyük)

Tesla, filtreleme sisteminin nasıl çalıştığını göstermek için Model X modelinin 2-3 katı büyüklük ve genişlikte bir hava balonu üretti. Metreküp başına 1,000 mikrogram PM2.5(kirli hava parçacığı) ile dolu kirli hava, balonun içine pompalandı.

EPA-pm2_5_graphic_lg-300x225

Gaz maskeli laboratuvar teknisyenleri arabanın içine girdiler ve Biyosilah aktive edildi. 2 dakika içerisinde, içerideki havanın kirlilik seviyesi orijinal seviyenin %1’ine indirgendi. Ardından da Tesla hava filtreleri dışarıdaki havayı temizlemeye başladılar ve hava kirliliğini hemen hemen yarıya kadar indirdiler.

Tesla-x-biohazard-button

Hastanelerle Eşit Düzeyde Filtreleme

Model X’in lansmanında CEO Elon Musk, “Bu gerçek bir tuş… Bir Biyosilah Savunma Modu tuşu… Biz burada muhtemel kıyamet senaryolarının savunuculuğunda lider olmaya çalışıyoruz. ‘Koruma’ hastane odalarındaki seviye kadar” ifadesini kullandı.

Tesla üç filtreleme moduna sahip: Araç içindeki havayı temizlemek, filtrelemeyle dışarıdaki havayı solumak ve Biyosilah Savunma Modu’nu ve Tesla’nın büyük HEPA filtrelerini devreye sokmak.

Fakat henüz herkes Tesla’nın filtreleme ayarlarında hem fikir değil. Biyosilah uzmanlarının söyledikleri üzere, 0.3 mikron HEPA filtreleri (ve havayı çekmek için daha çok enerji harcayan daha maliyetli 0.2 mikron filtreler) bakteri, polen ve tozu filtreleyebilir fakat daha küçük parçacıklar olan virüsleri tutmakta yeterli olamayacak.

HEPA-filtreli Hava En Çok Nerede Faydalı Olur?

Tesla, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine dayanarak PM2.5’in en çok barındıran şehirleri şöyle sıralıyor:

  • Pekin’de metreküp başına 56 mikrogram; 23 ayda nüfus ortalamasının standarta indirgenebilir.
  • Mexico City’de metreküp başına 25 mikrogram; 10 ayda standarta indirgenebilir.
  • Hong Kong’da metreküp başına 21 mikrogram; 9 ayda standarta indirgenebilir.
  • Berlin ve Los Angeles’ta metreküp başına 20 mikrogram;8 ayda standarta indirgenebilir.
    Londra’da metreküp başına 16 mikrogram; 7 ayda standarta indirgenebilir.
  • İyi filtreli evde olduğu kadar, Tesla sahiplerinin de kirli şehirlerde arabalarında geçireceği vakitler, ömürlerine pozitif katkı sağlayabilir.