Uzayın Game of Thrones’u: The Expanse

0
5428
ex861106 770
ex861106 770

2000’ler TV seyircisini bir daha dönüşü olmayacak biçimde değiştirdi. Çoğumuz artık bir dizi izlerken o bölümden ibaret konulardan veya aynı karakterler arasında sürekli tekrar eden ama asla bir yere bağlanamayan çatışmalardan daha fazlasını bekliyoruz. Battlestar Galactica, Lost, Buffy the Vampire the Slayer‘ın yolunu açtığı; aksiyondan çekinmeyen ama önceliği her zaman istikrarlı ve bol sürprizli bir senaryo olan diziler ekolü günümüzde Walking Dead ve Game of Thrones ile devam ederken Syfy bu tavra, Mark Fergus ve Hawk Ostby’nin yaratıcılığını yaptığı yeni dizisi The Expanse ile dahil oldu.

James S. A. Corey‘nin şu ana kadar 6’sı basılan 9 kitaplık roman serisi The Expanse‘i Game of Thrones‘a bağlayan tesadüfler bununla sınırlı değil. Bu yılki San Diego Comic-Con’da Game of Thrones dizi ve kitaplarının yaratıcısı George R.R. Martin, The Expanse serisini çok beğendiğini söylerek Game of Thrones severlerin okumasını önermişti. Martin, dizi çekildikten sonra da bu ayın başında dizinin kendi sinema salonu Jean Cocteau Cinema’daki ilk iki bölümü içeren gösterimine de katıldı. The Expanse‘in dizi adaptasyonunun yazarlarından Daniel Abraham ve Ty Franck‘in kariyerlerine Martin’in asistanı olarak başlaması da bu ilginç bağlardan biri.

The Expanse'in Game of Thrones'un seks sahnelerine cevabı: Yerçekimsiz ortamda sevişme
The Expanse’in Game of Thrones’un seks sahnelerine cevabı: Yerçekimsiz ortamda sevişme

Dünya, Savaş Tanrısı’nı kızdırıyor

Farscape, Firefly ve Battlestar Galactica‘dan bu yana bilim kurgu hayranlarını doyuracak nitelikte bir uzay dizisi uzun zamandır çıkmıyordu. Bu yüzden yüksek prodüksiyon kalitesi, roman uyarlaması senaryosu ve Thomas Jane (Hunk), Steven Strait (10,000 BC), Dominique Tipper (Vampire Academy) ve Wes Chatham’lı (Political Animals) kadrosuyla The Expanse şu ana dek yayınlanan dört bölümüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Expanse_gallery_101Characters_02
Wes Chatham

Babel (Babil) benzeri kurgusu ile bir diziden çok 10 saatlik bir bilim kurgu filmini andıran yapım, günümüzden 200 yıl sonrasında, insan oğlunun Güneş Sistemi’ni kolonize ettiği bir gelecekte barışın ve insanlığın varlığını tehdit eden bir gizemi çözmeye odaklanıyor. Bu sırada Dünya ile Mars arasında da ciddi bir gerginlik ve her an savaş çıkma ihtimali de var.

Expanse_thumb2_0
Gizem, bilim kurgu ve politikanın birleşimi

The Expanse‘e başlamayı düşünenler için dizinin yine bir roman uyarlaması olan Amazon’un The Man In The High Castle‘ı gibi televizyon dünyasının bölümlü matematiğinden dolayı biraz sınırlandığını ve kendi evrenini tam kurabilmesi için Game of Thrones‘un başında olduğu gibi birkaç sakin bölüme ihtiyacı olduğunu not düşelim.