100 yıllık el bombası patates sanılarak cips fabrikasına gönderildi

0
4678
patates bomb
patates bomb

South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, Hong Kong’un sanayi bölgesindeki bir patates cipsi fabrikasına gönderilen toprak ile kaplı metal nesnenin, Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir el bombası olduğu anlaşıldı.

Almanya’da üretilen ve Fransa’daki bir arazide bulunan el bombası, bir şekilde Calbee gıda fabrikasına kadar ulaşmayı başardı. Yetkililer, toprak ile kaplı el bombasının büyük ihtimalle patates tarlasından çıkarıldığını ve fark edilmeden kasalara yüklendiğini ifade etti.

Hong Kong polisi, el bombasının “yüksek basınçlı su ateşleme yöntemi” ile yok edildiğini belirterek, imhanın videosunu Twitter’da paylaştı:

Japon gıda firması Calbee, antik el bombasının nasıl olup da Fransa’dan dünyanın diğer ucundaki fabrikalarına ulaştığı hakkında yorum yapmadı.

İşin ilginç tarafı, henüz geçtiğimiz hafta yaşanmış benzer bir olay daha mevcut. ABD’nin Florida eyaletinde bir adam mıknatıs balıkçılığı yaparken denizde bulduğu İkinci Dünya Savaşı’na ait bir el bombası ile Taco Bell restoranına girdi. Yetkililere haber vermek yerine neden ilk olarak restorana girdiği bilinmeyen adam Ocala Polis Departmanı tarafından gözaltına alındı ve el bombasına el kondu.

Eğer benzer bir durum ile karşılaşırsanız lütfen dikkatli olun ve el bombasını olduğu yere bırakıp yetkililere haber verin.

[Ocala Polis Departmanı]