Salı, Haziran 25, 2024
More

  100 yolcu kapasiteli uçan gemi

  Uçan otomobiller, yolcu taşıyan drone’lar ve uzaya turist taşımak için tasarlanan kapsüller gibi teknolojilerin ardından, yeni bir fütürist ulaşım aracı daha belirdi.

  Kanat genişliği 40 metre olan 100 yolcu kapasiteli FlyShip, ulaşımın yanı sıra askeri amaçlı olarak da kullanılabilecek bir araç olarak da kabul ediliyor. Uçak görünümlü gemi, aerodinamik tasarımı sayesinde suyun üzerinde uçarak ilerlemeyi başararak, dev cüssesine rağmen sürat tekneleriyle yarışacak bir sürate çıkabilecek.

  Hibrit araç hareket kabiliyetiyle Japonya’nın Maglev trenlerine benziyor. Daily Mail’e bilgi veren FlyShip firmasından Daniel Schindler, kıvrımlı delta kanatları altında hava sayesinde uçağın ‘dinamik bir hava yastığı üzerinde ilerlediğini’ belirtti.

  2020’de havalanabilir

  Aynı zamanda bir hovercraft sentezi olan araç, arkasındaki çift pervane ile suyun üzerinde akıp gidiyor. Schindler’in verdiği bilgiye göre FlyShip’e patentli mühendislik sayesinde pervanelerin ürettiği buharın bir kısmını gövdenin altına aktardıklarını, böylece uçağın kalkması için gerekli olan anormal kuvveti karşıladıklarını belirtti.

  Yukarıda bahsedildiği şekilde su üzerinde havalanmayı başaran FlyShip, karşısına engel çıktığı zaman kanatlarını toplayacak.

  Alman mühendisler, FlyShip’in 71 milyon fiyat etiketi olan Airbus A318 jetliner’a rakip olabileceğini düşünüyor. FlyShip, üretim maliyetinin düşük olmasının yanı sıra saatte sadece 72 galon (272 lt) yakıt harcıyor. A318 ise saatte 872 galon (3,3 ton) yakıt içiyor.

  Prototiplere ait videoya bakılırsa FlyShip’in 2020’lerde gerçek olacağı söylenebilir.

  https://youtu.be/2nx6kstnVA8

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler