11 otomobille astronota mesaj yazdılar

0
3164

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapan astronotlar 2010’dan bu yana Dünya iletişimlerini internet ile sağlıyor. Hyundai ise ailesiyle e-posta aracılığıyla mesajlaşan bir astronota hiç beklemediği bir sürpriz yaptı.

Hyundai, 11 Genesis sedan otomobilini kullanarak uzaydan görülebilen özel bir mesaj yazdı. ABD’nin uçsuz bucaksız bir çölü andıran Nevada eyaletinde gerçekleştirilen projede, NASA tarafından adı açıklanması istenmeyen bir astronota kızının yazdığı mesaj iletildi.

Kupkuru Delamar Dry Gölü’nde yapılan çalışmada, 11 otomobil senkronize olarak dev bir kalp ve mesaj çizdi. Hyundai, ‘Steph (kalp) seni seviyor’ mesajının Manhattan’da yer alan 3,41 kilometrekarelik Central Park’tan 1,5 kat daha büyük olduğunu açıkladı.

13 yaşındaki kızın babasına sıradışı yolla ilettiği mesaj, Guinness tarafından ‘lastik izleriyle yazılan en büyük mesaj’ ilan edildi.

Mesaj uzaydan böyle belirdi.
Mesaj uzaydan böyle belirdi.

İnternet yeterince iyi

UUİ’de iletişim yerle nasıl sağlandığını merak ediyorsanız, cevabı kısaca ‘Houston.’ NASA yer merkezinin bulunduğu merkezde, astronotların 2010 yılından bu yana uzak masa üstü protokolü (RDP) kullanarak bağlandıkları Windows bilgisayarlar mevcut. Bu sayede, temel iletişim Outlook üzerinden yapılıyor.

Ayrıca, NASA’nın Tracking and Data Relay Satellite system (TDRSS) uydu ağı, yaklaşık 50Mbit genişbant bağlantı olanağı sunuyor.

[NASA]
[NASA]
UUİ’ye eklenen en yeni ileri teknoloji ise ilk denemesi 2014’te yapılan OPALS. Lazer ışınlarıyla veri iletimi sağlayan teknoloji, uzay ile Dünya arasındaki veri aktarım hızını 10 ila 1000 kat artırdı. Saniyede 50 megabit veri aktarabilen lazer, 2,5 Watt gücünde ve 1,550 nanometre kalınlığında.

Yörüngede saatte 28 bin kilomtre hızla ilerleyen UUİ’nin lazeri nükemmel bir doğrulukla hedefi bulmak zorunda. Bunun için California’da bulunan Optik İletişim Teleskop Laboratuvarı tarafından yayılan yer işaretleyicisi kullanılıyor.

UUİ’nin dönme hızıyla yerden 400 km mesafeden hedefe kilitlenmesi, yolda yürürken 30 metre mesafeden lazer işaretleyiciyi bir kişinin saç teline hedeflemekle aynı.