Salı, Haziran 25, 2024
More

  18 Pervaneli Volocopter İlk İnsanlı Uçuşunu Gerçekleştirdi

  2011’den beri sürekli olarak test edilerek geliştirilen Volocopter (vc200) ismindeki yarı drone, yarı helikopter tarzı bu araç, elektrikli motoru sayesinde bünyesindeki fiber kompozit maddeden üretilen 18 adet pervane ile yükselebiliyor. Mart ayında karşımıza çıkan Volocopter geçtiğimiz günlerde ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi. Test uçuşunu başarı ile gerçekleştirirken geleceğin ulaşım aracının artık çok da uzak bir gelecekte olmadığını gözler önüne serdi.

  Alman  şirketi tarafından tasarlanan Volocopter dikey ve yatay herhangi bir yöne uçabilme yeteneği ile  sektöre çarpıcı bir yenilik getirdi. Bir adet kumanda ile yönetilebilen yarı otonom hava aracı aynı zamanda elektrikli bir motor ile çalışıyor olmasıyla yakıt tüketimi konusunda da doğaya saygılı. Volocopter’in uçuş süresi ise şu an için 20 dakika. Test sürüşü ile başarılı bir grafik çizen Volocopter, 450kg ağırlık taşıyabiliyor ve 100kms/s gibi bir hıza çıkabiliyor.

  NK_16_8213.0

  Şehirlerarası yolculuk için düşünülüyor

  E-Volo isimli firmanın yöneticisi olan Alexander Zosel’in yaptığı açıklamaya göre havacılık dünyasını değiştirmeyi hedefleyen araç en erken 2018 yılında nihai sürümüyle hazır olabilecek. Eğer Almanya gerekli izinleri verecek olursa bireysel bir helikopter turu atılması ve ticari açıdan kullanılması mümkün olacak.

  Zosel, aracın önümüzdeki yıl şehirlerarası uçuşlarda kullanılmasını hedeflediklerini söylüyor. Hibrit güç sistemi üzerinde çalışmalar yapıldığını belirten yetkililer Volocopter’in satış fiyatının 340 bin dolar civarında olacağını belirttiler.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler