200 Milyon Euro Saklayan Dijital Cüzdanı Açabilmek İçin İki Şansı Kaldı

0
12548
andre francois mckenzie Q4W8GjjKjuw unsplash
andre francois mckenzie Q4W8GjjKjuw unsplash

Kripto para borsasında yatırım yapmanın büyük riskler ile geldiğini herkes biliyor. Bugüne dek “facia” niteliğinde karşımıza çıkan birçok hikaye de mevcut. En sonuncusu, Alman bir yatırımcıya ait.

Britanya Finansal İdare Kurumu geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Eğer tüketiciler bu tarz ürünlere para yatırırsa, tüm yatırımlarını kaybetme riskini kabul etmelidir” açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamanın kapsamı sadece kripto para borsasındaki Bitcoin ve altcoin’lerin değerleri ile değil, şifre ve güvenlik ayarları gibi terimleri de içeriyor. Alman yatırımcı Stephan Thomas’ın sorunu şifre ile bağlantılı. İçinde 7,002 BTC bulunan cüzdanının şifresini unutan Thomas’ın, bu haberin yazıldığı an itibariyle erişmekten mahrum kaldığı servetinin değeri 219 milyon 800 bin euro.

Thomas, binlerce Bitcoin’i 10 sene önce kriptoparaların nasıl çalıştığı üzerine bilgilendirici bir video hazırladığı için ödeme olarak aldı. Ödemeyi aldığı zaman piyasa değeri 5 dolar olan Bitcoin’leri bir dijital cüzdanda tutan Thomas, aradan yıllar geçtikçe gizli yatırımını gözden düşürdü.

Dijital cüzdanının şifresini bir kağıda yazan ve sonrasında bu kağıdı kaybeden Thomas, en çok kullandığı şifrelerle bugüne dek birkaç denemede bulundu. Sorun şu ki, 10 başarısız denemenin ardından dijital cüzdan sakladığı veriyi şifreliyor ve verilere bir daha erişim sağlanamıyor.

The New York Times’a açıklama yapan Thomas, “Yatağa uzanıp ne yapabilirim diye düşünüyorum… Ardından bilgisayarın başına oturup yeni bir strateji deniyorum ancak çalışmıyor ve tekrar çaresiz kalıyorum” ifadesini kullandı. Thomas’ın doğru şifreyi girebilmesi için sadece iki şansı kalmış durumda. Eğer başarısız olursa, belki de değeri 200 milyon euroyu geçecek servetini hiçbir zaman elde edemeyecek.

Binlerce Bitcoin Cüzdanlarda Kayboldu

Bugün kripto para borsalarında işlem gören Bitcoin ile bugüne dek piyasaya sürülmüş Bitcoin sayısı arasında büyük bir fark var. Kripto borsalarda Bitcoin’in arzı 21.000.000 ile sınırlandırılırken, işlem gören BTC sayısı 18.600.168.

Thomas, yaşadığı tecrübenin ardından bir daha kripto para kullanmak istemediğini belirtti. “Tüm fikir, kendi kendinizin bankası olmaktan yola çıkıyor. Ayakkabınızı kendiniz mi yapıyorsunuz?… Bankaların bulunmasının sebebi, bu kurumların sunduğu tüm işlemlerle ilgilenmek zorunda kalmamak” dedi.

Twitter’da yaptığı paylaşımda yatırımcılara tavsiyede bulunan Thomas, “Umuyorum diğerleri hatalarımdan ders çıkarır. Yedeklerinizi düzenli kontrol edin ve çalıştıklarından emin olun. Bir anlık önsezi on yılların pişmanlığını yok edebilirdi” ifadesini kullandı.

Kaynak: La Libre