2015’te aramızdan ayrılan 22 teknoloji

0
3809
deadtech
deadtech

App Store ve Google Play gibi mobil uygulama platformlarına her gün binlerce yeni başlığın eklendiğini düşünürsek, küresel teknoloji endüstrisinin ne kadar üretken olduğunu kısaca hatırlatabiliriz. Ancak 7 milyarı aşan nüfusuyla aynı yetenek ve yaratıcılık seviyesinde birçok zeka barındıran dünyada başarılı olabilmek için birçok faktörde şanslı olmak gerekiyor.

21’inci yüzyılda geride bıraktığımız yıllar nihayetinde eski teknolojilerin sonunu getiriyor ancak 2015’in üzerini çizdiği ürünlere bakarsak birçoğunun mobil ve web uygulaması olduğuna tanık oluyoruz. Hiç şaşırtıcı olmayan bu durum, özellikle mobil teknolojilerin yaygınlaşmasıyla iletişim ve eğlence alanlarında yaşanan rekabetin ortaya koyduğu bir tablo. 2015’in değerlendirmesine bakıldığında ise en çok elenenler müzik, haber, iletişim ve ödeme uygulamarı olarak beliriyor.

Büyük markaların sunduğu ürünlerden girişimlere kadar uzanan liste, teknoloji ekosisteminde hayatta kalmanın zorluğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca, on yıllar öncesinden hayatımızda kalan alışkanlıkların 2016’dan itibaren iyice silineceği anlaşılıyor.

11 – Sony Betamax

001sony betamax

Sony’nın 1975 yılında sunduğu ve 80 nesli için en büyük teknolojilerden birini temsil eden Betamax, AC/DC arasında yaşanan savaş gibi kısa süreliğine VHS’e kafa tutmuş ama ayakta kalamamıştı. ABD ve Batı ülkelerinde on yıllar öncesinden unutulan Betamax, Japonya’daki kullanıcılar ve retro bağımlıları için üretilmeye devam etti. Nihayetinde, Sony Mart ayında antik ürünün artık rafa kaldırılacağını duyurdu.

Back