4 dolarlık telefon gerçek olabilir mi?

0
3741
ringing bells
ringing bells

Hindistan’ın tıpkı Çin gibi süper ucuz elektronik ürünlerin dolandığı bir tüketici piyasası bulunduğunu biliyoruz. Düşük kalite, ucuz malzemeden bir araya getirilen sayısız taklit ve sahte cihazın dolandığı kara borsada, insanın aklını başından alacak ürünlere de rastlanabiliyor. Hindistan’da geçtiğimiz hafta duyurulan bir akıllı telefon da, inanması güç ürünlerden en sonuncusu olacak gibi görünüyor.

Henüz bir fabrikası bile olmayan Ringing Bells adlı firmanın duyurduğu ‘Freedom 251’ adlı telefon, sadece 4 dolara, 30 Haziran günü piyasaya sunulacak. En azından, firma bu tarihte ön siparişlerin gönderileceğini vaat ediyor. Son kullanıcılara en az 2,5 milyon adet üretileceği belirtilen telefon için bir haftada alınan ön sipariş sayısı ise 30 bin.

Ekonomik mantık içerisinde imkansız gibi görülen fiyata sunulacak telefonun özellikleri, düşük bütçeli bir telefonun içeriklerini yansıtıyor: 1,3 GHz dört çekirdekli işlemci, 1,450 MAh batarya, 4 inç 960×540 qHD ekran, 1GB RAM, 8 GB dahili bellek, 3,2 megapiksel kamera ve Android Lollipop işletim sistemi.

CNN’e konuşan Hindistan cep Telefonu Derneği başkanı Pankaj Mohinddroo’ya göre, Freedom 251 ya bir şaka ya da bir tuzak. Piyasadaki en ucuz malzemeler kullanılsa bile en ucuz üretim maliyeti 40 dolar olarak belirirken, bunun 10’da biri fiyata bir telefon satmak düşünülemeyecek bir durum. Küresel danışmanlık firması IHS iSuppli analisti Wing Lam’e göe, en düşük bütçeli telefonlarda kullanılacak 3,5 inç dokunmatik bir ekranın maliyeti bile 4 doların üzerinde.

freedom251

 

Son sürat duvara çarpmak üzere

Freedom 251 hakkında en büyük şüphe uyandıran gelişmelerden biri, telefonun duyurulduğu hafta basına dağıtılan fotoğraflarda Çin üretimi Adcom Ikon 4’ün yer almasıydı. Web sitesinde yer alan görüntülere kıyasla, basınla paylaşılan fotoğraflar birbirine uymuyordu.

Times of India sitesine açıklama yapan Ringing Bells kurucuları Mohit Goel ve Ashok Chanda, ‘telefon ekranlarını Adcom’dan aldıkları için fotoğrafların bu markayı içerdiğini’ söyledi. İkili, ‘görüntülerin sadece prototipi gösterdiğini ve son ürünün Made in India damgalı cihazlar olacağını’ belirtti.

Kullanıcıları açıkça aptal yerine koyan açıklamaların ardından kongre üyesi Pramod Tiwari Ringing Bells’i dolandırıcılıkla suçlarken, bir diğer milletvekili Kirit Somaiya, telefonun açıkça bir Ponzi oyunu olduğunu savundu.

freedom251_2

Hindistan Standartlar Bürosu’ndan sertifika almadığı belirlenen firma, vergi soruşturması kapsamında basıldı. Henüz bir üretim tesisi bile olmadığı ortaya çıkan Ringing Bells, ağzı açık bırakan yeni açıklamalarda bulundu. Android Authority’e açıklama yapan bir yetkili, “Üretim tesisi olmadığı için telefonun Hindistan’da bir araya getirilmesi şu an mümkün değil. Ancak 6-8 ay içinde tamamen Hindistan’da üretime geçeceğiz” ifadesinde bulundu. Wall Street Journal’a göre, 2,5 milyon telefon üretmeyi hedefleyen bir fabrikanın inşası en az 1 yıl sürecek.

Anlaşılan o ki, Ringing Bells Hindistan hükümetinin yerel üretimi teşvik etmek için başlatığı ‘Make in India’ programı kapsamında kurulmuş bir sivri zekalı projesi. Çinli Adcom’un taklidini bir şekilde Hindistan’da üretmeyi amaçlayan ancak henüz ortada ürün yokken on binlerden ön sipariş toplayan başı boş bir girişim.

Hindistan hükümetinin, hatta başbakan Narendra Modi’nin desteğini bile aldığını belirten Ringing Bells’in, hiçbir hükümet kurumuyla da bağlantısı olmadığı belirlendi. Fazlasıyla kontrolden çıkan ‘easy money’ planını düzene sokmaya çalışan Ringing Bells, ön sipariş almayı kesti. Basına açıklama yapmayı kesen firmanın, başını derde sokmamak için acilen üretime odaklandığı tahmin ediliyor.