Alfa Centauri’ye bir ömür sürecek yolculuk

0
5312
Hawking Milner Starshot
Hawking Milner Starshot

Güneş Sistemi’nden 4,4 ışık yılı uzaklıkta buluan Alpha Centauri yıldız sisteminde yer alan ve keşfi Ekim 2012’de açıklanan Alpha Cantauri Bb gezegeni, bilim insanların yeni hedefi haline geldi.

Keşfiyle astronomi dünyasında yankı uyandıran bu gezegenin en çekici özelliği ise ona ulaşmak için ışık hızında veya daha hızlı bir yolculuk gerektirmemesi. Işık hızının 10’da 1’iyle ilerleyecek bir uzay aracıyla, Alfa Centauri yıldız sistemindeki Bb gezegenine yapılacak yolculuk bir insan ömrüne sığabilecek.

Stephen Hawking, Mark Zuckerberg ve bir grup teknoloji ve bilim devi hızı yaklaşık 160 milyon kilometre/saat, boyutu bir iPhone’dan daha minik ve ağırlığı 28 gramdan bile hafif olan bir sonda cihazını Dünya’nın en yakın yıldız sistemi olan Alfa Centauri’ye göndermek istiyor.

Silikon Vadisi girişimcilerinden ve projenin en büyük destekçilerinden Yuri Milner, Yuri Gagarin’in uzaya gönderilen ilk insan oluşunun 55. yıl dönümünde, geçtiğimiz salı günü ABD’nin San Francisco kentindeki bir panelde Hawking ile birlikte açıklama yaptı.

Rus milyarder, adı Starshot olan bu proje kapsamında Güneşten sonra Dünyaya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’ye yüzlerce ya da binlerce bahsettiğimiz küçük uzay aracından göndermeyi ve yaşama elverişli gezegenler bulmayı amaçladıklarını söyledi.

Yuri Milner, geçtiğimiz yıl da yeryüzüne en yakın bir milyon yıldızdan gelen sinyallerin analiz edilmesini öngören ve yaklaşık 10 yıl sürecek “Breakthrough Listen” (Çığır Açan Dinleme) projesine de 100 milyon dolar kaynak ayırmıştı.

“Büyük bir sıçrayışa hazırlanıyoruz”

Elde edilen bilgiler her şey planlandığı gibi giderse 5 yıl içinde Dünyaya ulaşacak. Proje kapsamında gerekli olan lazerin, 100 gigawatt gücü 2 dakika boyunca verebilmesi gerekiyor.

Uzay araçlarının yapımı ve fırlatma işlemleriyle birlikte, Alpha Centauri’den ilk bilgilerin 40 yıl içinde gelmesi bekleniyor. Kurulacak büyük lazer sistemiyle birlikte projenin maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.

alpha-2

Panelde konuşan Stephen Hawking, “Kozmosta bir dahaki büyük sıçrayışı yapmaya kalkışıyoruz” dedi. Yuri Milner ise, “Yıldızlara bakmaktan daha fazlasını yapabiliriz. Onlara gerçekten ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı.