Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Sanayi fırınında dehşet: 5 ton balıkla pişerek öldü

  ABD merkezli Bumble Bee Foods firmasında çalışan Jose Melena, tonlarca balıkla kapalı kaldığı sanayi fırınında pişerek öldü. Üç yıl önce yaşanan kaza hakkında firmaya iş güvenliği ihlali suçlamasıyla hapis ve 1,5 milyon dolar para cezası öngören dava açıldı.

  Los Angeles kentinde yaşanan iş kazasında 62 yaşındaki Jose Melena korkunç şekilde can verdi. Melena, deniz ürünleri üreten Bumble Bee Foods firmasının fabrikasında 10 metrelik sanayi fırınına bakım yaparken, içeride olduğunu fark etmeyen bir diğer işçi tonlarca balığı boşaltıp fırını çalıştırdı.

  Savcılar, Ekim 2012’de yaşanan kaza hakkında firma ve iki üst düzey yönetici hakkında iş güvenliği ihlali suçlamasıyla dava açtı. Yöneticiler için üç yıla kadar hapis ve 250 bin dolar para cezası talep edilen davada fabrikaya 1,5 milyon dolarlık ceza çıkabilir.

  California İş Güvenliği ve Sağlık Bölümü (OSHA) tarafından hazırlanan rapora göre, fırını açan işçi Melena’nın tuvalette olduğunu sanarak pişirme işlemine başladı. Melena, kayıp olduğu fark edildikten sonra otopark ve fabrika içinde arandı ancak bulunamadı. İk saat sonra, 130 dereceye kadar ısıtılan fırının içinde olduğu anlaşıldı.

  OSHA raporu sonucu fabrika ve yöneticilere üç suçlama yöneltildi: Güvenlik planının ihlal edilmesi, işçlerin kapalı alanlara giriş kurallarının ihlali ve makinelerin bakım ve yıkanması esnasında kapalı olduklarının kontrol edilmesi.

  Yöneticiler her yerde aynı

  Bumble Bee Foods, temyize gideceklerini belirterek, ‘Melena’nın ölümünden sonra iş güvenliği önlemlerinin artırıldığını’ açıkladı.

  CBC News’a açıklama yapan firma, ‘trajik kazada Melena’nın ölmesinden büyük üzüntü duyduklarını ancak savcıların aldığı kararın haksız olduğunu ve hayal kırıklığı yaşadıklarını’ belirtti.

  OSHA’nın, geçmişte yine fırınla ilgili güvenlik ihlali nedeniyle Bumble Bee’ye 74 bin dolar ceza kestiği öğrenildi.

  Los Angeles’ta 2013 yılında tespit edilen iş güvenliği ihlali 15 bin. Söz konusu ihlallerden yaralanma ve ölümle sonuçlanan 189 olay hakkında soruşturma açılmış, 29’una savcılar atanmış. ABD’de aynı yıl yaşanan iş kazası sayısı 4,585.

  ‘İnsan eti yok’

  Daily Beast’te yer alan bilgiye göre, Bumble Bee’nin güvenlik müdürü Saul Florez, Melena’nın ölümünden sonra işi bırakmış. Neden işten ayrıldığı konusunda açıklama yapmayan Florez avukatının bilgilerini vermiş ancak avukatına erişilememiş.

  Kazanın detaylarına göre, Melena’nın üzerine ton balıklarını boşaltan Leonel Andrade, şefi ona vermesini söylemesine rağmen yerinden ayrılmadı. Sebebi, neredeyse 10 yıldır çalıştığı Melena’nın ortalıkta olmamasıydı. İki saatin ardından kazan operatörü ile fırını açtığında, Andrade arkasına bakmadan kaçmış ve polise ifade vermesi gerektiğinde bulunamamış.

  California Kamu Sağlığı yetkilileri, Melena ile pişen ton balıklarının atıldığı ve kullanılmadığı konusunda kamuoyuna güvence verdi. Bumble Bee’de etlerin ‘başka amaçlar için kullanılmadığını ve tamamen atıldığını’ açıkladı.

  Ne kadar rahatlatıcı olur bilinmez ama konserveler uzun yıllar insanların aklına ton balığından çok başka bir olayı getirecek.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler