Home Teknoloji Donanım&Elektronik 5G, Koronavirüs Salgınının Artmasında Rol Oynuyor Mu?

5G, Koronavirüs Salgınının Artmasında Rol Oynuyor Mu?

5295
0
red 5g coronavirus
red 5g coronavirus

Yayılmaya devam eden koronavirüs salgını, sosyal medyada 5G teknolojisinin bu salgında önemli rol oynadığı dair bilgiler ortaya çıkmasını da tetikledi. Salgının yayılmaya devam etmesi sonucunda, İngiltere’de bir grup 5G karşıtı, 5G baz istasyonlarını aleve verdi.

İngiltere’de yaşanan baz istasyonu kundaklama olayı, koronavirüs ile 5G bağlantısını konu alan spekülasyonların iyice yayılmasına neden oldu. Gelin medyada fazlasıyla yankı bulan 5G baz istasyonlarının koronavirüs salgınında rol oynadığı bilgisine birlikte bakalım

Sosyal medya azımsanmayacak kadar insan 5G teknolojisinin korona virüsle ilişkili olduğunu ve insan sağlığına zararlı olduğunu düşünüyor. Koronavirüs ile 5G arasında ilişki kuran iddialarda 60 GHz bandından söz ediliyor. Bu banttaki sinyallerin oksijen molekülleri tarafından zayıflatıldığı bilinmektedir.

Bu frekansın şiddeti çok azdır, uzak mesafelere ulaşması söz edilemez. 5G’deki 60 GHz, oksijeni etkilemeye yetmez. Ayrıca 5G, uzak mesafelere ulaşamadığından çevreye etkisi yoktur. Korona virüsü ile ilgisi ise kesinlikle yoktur. Dünya Sağlık Örgütü’de Koronavirüs salgınının 5G ile alakası olmadığını açıklamış durumda.

Dünya Sağlık Örgütünün Açıklaması

Bu tartışmalar devam ederken Elektrik Mühendisleri Odasından bir açıklama geldi: “Salgınla başarıyla mücadele edilen Güney Kore’de 181, vefat sayısının en yüksek olduğu İtalya’da ise sadece 12 adet 5G baz istasyonu mevcuttur. Bu istasyonlar çoğunlukla şehir meydanlarında sembolik olarak konumlandırılmış ve kısıtlı alanları kapsayabilmektedir. Bilimsel kaynaklar ve mevcut bilgi birikimi ışığında 5G ile salgın arasında ilişki kurmanın mümkün olmadığını bir kez daha vurgulayarak yurttaşlara bilimsel temeli olmayan iddialar yerine virüse karşı alınacak önlemlere odaklanma çağrısı yapıyoruz.”

Son dönemde özellikle sosyal medya ve mesajlaşma siteleri üzerinden yayılan 5G baz istasyonlarının koronavirüs riskini artırdığına yönelik iddialarla ilgili yayınlanan açıklamada, virüsün ilk çıktığı yer olarak bilinen Çin’in Wuhan kentinde 5G kapsamında sadece üç istasyon bulunduğu, bu istasyonların da mevcut 4G baz istasyonlarının geliştirilmesi şeklinde kurulduğu da belirtiliyor.

5G hakkında karşıt görüşler doğuran görüşlere ve bu teknolojinin nasıl kullanıldığı hakkında ek bilgi isterseniz, önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Previous articleYıldızlararası İlk Ziyaretçi Oumuamua’nın Tuhaf Şeklinin Sırrı Çözüldü
Next articleKoronavirüsün hücreleri enfekte ettiği anlara ait en detaylı görüntüler
Alperen Karaoğlu
19 Yaşında, küçüklüğünden beri teknoloji ile içli dışlı, kendini teknolojiden koparamayan, teknolojinin yanı sıra araç ve araç teknolojisi ile de fazla ilgilenen bir kişilik.