ABD ordusu ‘mikro-drone sürüsünü’ başarıyla test etti

0
4684

ABD Savunma ve Donanma Hava Sistemleri Departmanı, savaş uçaklarından bırakılan 103 otonom mikro-drone ile farklı uçuş düzenlerini başarıyla test etti.

İleri silah teknolojileri üzerindeki çalışmalarını artıran ABD, hava gücüne önemli katkıda bulunacak yeni bir teknolojiyi daha başarıyla test etti. Savaş uçaklarından bırakılan ve belli bir irtifada gözle görülmesi neredeyse mümkün olmayan drone’lar, sürü halinde birçok uçuş düzenini başarıyla gerçekleştirmeyi başardı.

California’da yer alan Naval Air Weapons Station China Lake üssünde yapılan denemenin ardından, ABD ‘dünyanın en büyük mikro-drone sürülerinden birini’ başarıyla test ettiklerini duyurdu. Donanma Hava Sistemleri Komutanlığı ve Pentagon’un beş yıl önce hayata geçirdiği Stratejik Yetenekler Ofisi tarafından gerçekleştirilen denemede, ‘Perdix mikro-drone’ adı verilen 103 hava aracı savaş uçaklarının gövdesinin altında yerleştirilen bölmelerden serbest bırakıldı.

İlk olarak ABD’nin CBS kanalında gösterilen ’60 Minutes’ programında duyurulan deneme, ABD’nin otonom silah teknolojilerine eklenen en son yenilik olarak gösterildi. 3D yazıcıda üretilen hafif Perdix drone’ları, adlarını Yunan mitolojisindeki bir karakterden alıyor. Pentagon tarafından ‘düşük irtifada gözlem görevleri ve diğer görevler için geliştirildiği belirtilen Perdix, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) mühendislik öğrencileri tarafından tasarlandı.

Perdix drone. [ABD Savunma Bakanlığı]

Yapay zeka yine karşımızda

Sürü haline hareket eden drone’lar, tek bir görev verilmek yerine düşman üslerini gözlemlemek gibi birçok emri yerine getirebiliyor. Drone’lar, emir verildikten insan kontrolünden neredeyse bağımsız olarak biribirleriyle iletişim kurarak uçuyor ve manevra yapıyor.

Videoda, mikro-drone’ların oldukça hızlı bir şekilde manevra yaparak çeşitli uçuş düzenlerine girdikleri görülebiliyor.

Stratejik Yetenekler Ofisi’nden William Roper, drone’ların neden sürü halinde görev yaptığı sorusunu ‘çatışmaların karmaşık doğasının gereği’ olarak cevaplıyor. Drone’lar bireysel değil, tek bir parça olarak hareket ediyor ve ortak karar alımı için tek bir beyin kullanıyor. Zamanla, doğadaki hayvan sürüleri gibi hareket etmeyi öğreniyorlar.

Drone’lar siber saldırı ile geçirilirse dost birliklere saldırmak için kullanılabilir.

Yapay zekanın izlerini açıkça gördüğümüz Perdix, ilk olarak Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde 2014’te yapılan denemede F-16 savaş jetlerinden bırakılmıştı. Ardından, 2015 yılında Alaska’da gerçekleştirilen tatbikatlarda denendiler.

Perdix drone’larının ana görevi gözlem olsa da, düşman birimleriyle beklenmedik etkileşime girmeleri de söz konusu. Roper, bu yüzden operatörlerin her zaman drone’ların başında olacağını ve görevlerin her zaman insan kararı ile başlatılacağını belirtti.

Perdix drone’ları. [YouTube]

‘Geleceğin savaş ağı’

Perdix, şu an sürü haline hareket edebilen bir otonom bir silah ağını temsil etse de, insan kontrolünden bağımsız değil. Perdix veya benzeri silahların gelecekte hedeflerini kendileri belirlemesi ve saldırıya geçmesi ise tam otonom sistemler anlamına geliyor.

Bu noktada, otonom silahlar sadece ABD’li değil, Avrupalı uzmanları da endişelendiren bir konu haline geliyor. Şubat 2016’da bir rapor sunan Yeni American Güvenlik Merkezi’ndden Paul Scharre, ‘otonom silahların dost birlikler için büyük bir tehdit teşkil ettiğini’ ifade etmişti. Scharre’in bahsettiği tehdidin temelinde ise siber saldırılar yatıyor.

Hack’lenmesi halinde otonom silahlar dost birliklere saldırabilir, devre dışı kalmalarına neden olan yazılım hatalarına maruz kalabilir, bulundukları ortamda kontrol dışı hareketler yapabilir. Dahası, otonom silahlar ne kadar karmaşık bir hale bürünürse, yani yetenekleri ne kadar artarsa, onları kontrol etmek ve siber saldırılardan korumak o kadar zor hale gelebilir.

ABD’nin bu konuda belli bir strateji geliştiriyor olduğunu düşünmek hata olmaz. Öte yandan, İnsan Hakları İzleme Örgütü, ‘Katil Robotları Durdurma Kampanyası’ altında otonom silahların geliştirilmesi, üretilmesi ve kullanılmasının yasaklanmasını istiyor.

ABD’nin en yeni silah teknolojilerinden bazılarına bakmak isterseniz:

Boeing ‘Yıldız Savaşları’ teknolojisini test etti

Hedefi 1,5 kilometreden vurabilen lazer: ATHENA

Hipersonik jet X-51A Waverider 2023’e hazırlanıyor

DARPA, havada yön değiştirebilen akıllı mermi geliştirdi