Salı, Temmuz 16, 2024
More

  ABD’deki Büyük Şehirlerde Cinayetler Arttı

  Nedenini kimse bilmiyor. 

  New York Times’da yer alan araştırmaya göre, ABD’nin birçok büyük şehrinde yaşanan cinayetler 2020 yılının ilk yarısında 2019’un aynı dönemine oranla artış gösterdi. 

  New York’taki silah vahşeti, son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Chicago’da sadece bir haftada 14 insan öldürüldü ve en az 106 kişi vuruldu. Los Angeles’ta, cinayetler haziran ayında haftalık %250 arttı. 

  Rakamlar çirkin bir resim oluşturuyor. NYT kaynaklı bilgiye göre, 36 şehirde cinayet yüzde 21,8 arttı.  Öte ayndan, hırsızlık gibi diğer suçlar aynı şehirlerde aşağı yönlü seyrediyor. 

  George Floyd’un ölümü sonucunda ortaya çıkan protestolar salgının göz ardı edilmesine neden oldu.

  George Floyd’un Minneapolis polisi tarafından öldürülmesi sonucunda dünya çapında patlak veren kitlesel protestolar, pandeminin göz ardı edilmsine neden oldu. Kolluk kuvvetlerine duyulan güven, son yıllarda büyük ölçüde şişirilmiş bütçelerden yararlanan polis teşkilatlarının durdurulmasına yönelik çağrılarla tekrar azaldı. 

  Ve elbette, ABD hala COVID-19’un ölümcül etkileriyle uğraşıyor ve altı aydır vaka sayısı giderek artmaya devam ediyor. 

  Fakat uzmanlar, cinayetlerdeki artış ile her iki konu arasında elle tutulur bir bağlantı kurmakta tereddüt ediyorlar.   

  Polis Eşitliği Merkezi CEO’su Phillip Atiba Goff, Times’a verdiği demeçte, “Önerebileceğim ilk açıklama, yaşanan durumun karantina nedeniyle evlere hapsolan insanlardan başgösterdiği ve sosyal hizmet eksikliğinin buna katkıda bulunduğu” dedi. Goff, “Bütün bunlar daha yüksek şiddet oranlarının oluşmasını sağlayan nedenlerdir. Yine de bu bir spekülayon” ifadesini kullandı.

  El, Kan, Bulaşmış, Yaralama, Kaza, Kanlı, Yara
  http://pixabay.com

  Aile içi şiddet arttı

  Karantinanın en talihsiz etkilerinden biri, aile içi şiddetin artmasıydı. Sığınma evleri, virüsün yayılma riskleri ile başa çıkarken yardım ve çağrılarda büyük bir artışla uğraşmak zorunda kaldı. 

  Ekonomi profesörü ve Teksas A&M Justice Teknoloji Laboratuvarı’nın müdürü Jennifer Doleac, “Birbirini tanımayan insanlar arasında yaşanan ve insanların dışarıda olmasını gerektiren suçların azalması beklenirken, cinayet genelde birbirini tanıyan insanlar arasında gerçekleşir. Bu yüzden cinayet-karantina ilişkisi farklı etkilenmiş olabilir” ifadelerinde bulundu. 

  Fakat tablo hala tamamlanmamış. Aslında, salgının bununla hiçbir ilgisi olmayabilir; Black Lives Matter protestoları ve koronavirüs pandemisi öncesinde Times’ın da iddia ettiği gibi, popüler olan şeylerin etkilerini ele alıyor olabiliriz. 

  Ateşli Silah, Tabanca, Madde Işareti, Silah, Suç
  http://pixabay.com

  2020’de cinayet oranları bir sıçrama göstermeyebilir. New York’ta 2015 yılında aynı miktarda cinayet yaşandı ve Chicago’nun oranı 2017’ye kıyasla 6% azaldı. 

  Goff, Times’a verdiği demeçte, “Bu rakamlar polislik konusundaki tartışmaların ideolojik yönlerini destekleyen bir hikaye anlatmıyor” ifadesini kullanıyor. “Rakamların güçlü bir şekilde desteklediği olgu, hayati bir konu hakkında titiz bir merak uyanması gerektiği.” 

  Doleac, gazeteye, “Birçok açıdan tuhaf bir yıl yaşıyoruz ve suç oranlarındaki bu farklılıklardan herhangi birine neyin sebep olduğunu bulmamız biraz zaman alacak” dedi.

  Doleac, “Bu yılın ilk yarısının bize yılın geri kalanının nasıl görüneceği hakkında fikir vermeyeceğini düşünmek oldukça makul” diye ekledi. 

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler