Salı, Haziran 25, 2024
More

  Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yapılan en büyük tahliye

  Augsburg kentinde yol çalışması esnasında bulunan bomba nedeniyle 54000 kent sakini yılbaşı günü (25 Aralık) yaşadıkları yerden tahliye edilecek.

  İngiliz uçaklarının Nazi Almanyası’nı bombaladığı günlerden kalan bombanın etkisiz hale getirilmesi için bir gün gerekecek. Alman yetkililer, yapılacak işlem için trafiğin az olacağı Pazar gününü seçtiklerini belirtti.

  Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük tahliyeye tanık olacak. Benzer bir olay 2011’de yaşanmış ve yine savaştan kalan patlamamış bir bomba nedeniyle Koblenz kentinde 45000 kişi tahliye edilmişti.

  Avro Lancaster bomba taşıma bölümü. [Pinteres]

  Yılbaşı eğlencesi geç başlayacak

  Augsburg kentindeki tahliye, yerel saatle sabah 07.00’da başlayacak. Bombayı etkisiz hale getirme işleminin gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor.

  Tahliye operasyonunda bombanın etki alanı kabul edilen 1,5 kilometrelik alandaki 32000 hane boşaltılacak. Evlerini terk edenler okul, spor salonları ve sergi salonlarında toplanacak.

  Augsburg, Münih’in 80 kilometre kuzeybatısında kalıyor. Kent, İkinci Dünya Savaşı esnasında ağır bombardımana maruz kalmıştı.

  İngiliz Kraliyet Hava Birlikleri, hava muharebesi olarak geçen ‘Britanya Savaşı’nı kazanmasıyla birlikte 1942-1945 yılları arasında Almanya’nın dört bir yanını ağır bombardımana tutmuştu.

  Güncelleme: Bombayı etkisiz hale getirme işlemi yılbaşı gecesi başarıyla tamamlandı.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler