Altı solungaçlı dev köpekbalığının 528 metre derinlikte çekilen görüntüleri

0
5531
shark 6
shark 6

Bilim insanları, derin denizlerin en az gözlemlenen dev canlıları arasında yer alan altı solungaçlı köpekbalığını 528 metre derinlikte görüntülemeyi başardı.

Okyanusun güneş ışınları değmeyen derinliklerinde yaşayan ve neredeyse 200 milyon yıldır evrim geçirmeyen altı solungaçlı köpekbalığı (Hexanchus griseus), yaşam alanında görüntülendi.

Geçmişte birkaç defa su yüzeyine çıkarılan altı solungaçlı köpekbalıkları, doğal yaşam alanlarının dışına çıktıklarında sersemliyor ve üzerlerinde araştırma yapılamıyor. Bilim insanları bu yüzden suların 2,500 metre derinliğine kadar indikleri bilinen köpekbalığını ziyaret etme kararı aldı.

Florida State Üniversitesi’nden bir ekip, OceanX firmasının Alucia adlı robotik denizaltısı ile altı solungaçlı bir köpekbalığını etiketlemek için sulara daldı (denizaltının içilen çekilen görüntüler için tıklayın).

Antik zamanlardan kalma köpekbalığı

Hexanchus griseus, köpekbalıkların ilk kez evrimleştiği Jura döneminden günümüze ulaşan bir tür. Bu sebeple, beş solungacı bulunan modern köpekbalıklarına kıyasla halen altı tane solungacı var. Boyu 8 metreye kadar çıkabilen Hexanchus griseus, geniş bir gövdeye ve parlak yeşil gözlere sahip. Sıcak, tropikal okyanusların derinliklerinde yaşayan dev köpekbalığı, hem avlanarak hem de deniz tababına düşen ölü canlıları yiyerek besleniyor. Yaşam süreleri 80 yıla kadar çıkabiliyor.

Elethuera burnunda yüzlerce metre derine dalarak altı solungaçlı hedeflerini bulmaya çakışan ekip, ilk gece bir dişi altı solungaçlıya GPS takipçisi ateşledi ancak cihaz köpekbalığının derisinden sekti. İkinci gece boş geçerken, üçüncü gece geniş bir köpekbalığı grubu gözlemlendi ancak tek bir köpekbalığı karşılarına çıkmadı. Dördüncü gece ise ekip büyük bir erkek altı solungaçlıyı etiketlemeyi başardı:

Florida Üniversitesi’nden deniz biyoloğu Gavin Taylor’ın paylaştığı görüntüler, 29 Haziran günü gözlemlenen dev bir dişi altı solungaçlıya ait:

Robotik denizaltının ışıkları tarafından cezbedilen köpekbalığı etrafı kolaçan ederken deniz tabanındaki kumları da birbirine katıyor.

OceanX ekibi, elde edilen nadir görüntülerin yanı sıra altı solungaçlı köpekbalıkları üzerinde GPS takipçisi kullanılabileceğini gösterdiklerini belirtti. Zamanla, antik dev köpekbalıklarının doğal yaşam alanlarındaki hareketlerine dair daha fazla görüntü elde edilebilir.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2016/07/01/sekerleme-yapan-kopekbaligina-ait-ilk-goruntu/
https://www.dijitalx.com/2016/12/19/gizemli-hayalet-kopekbaligi-ilk-kez-kameraya-yakalandi/
https://www.dijitalx.com/2018/02/26/atlantikte-alti-solungacli-yeni-kopekbaligi-turu-kesfedildi/