Salı, Haziran 25, 2024
More

  Altıncı ‘moonwalker’ hayatını kaybetti

  NASA, geçtiğimiz hafta Cuma günü Apollo 14 görevinde yer alan Edgar Mitchell’ın bir önceki gün hayatını kaybettiğini duyurdu. Mitchell, 4 Şubat 1971 günü Ay’a ayak basan altıncı insan olarak tarihe geçmişti.

  Michell, ABD Donanması’nda test pilotu olmasının yanı sıra MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) doktora tamamlamıştı. Mitchell, NASA’ya 1997’de verdiği röportajda, uzaya 1957’de fırlatılan ilk uydu olan Sputnik’in ardından astronot olmaya karar verdiğini söylemişti.

  Astronotluğa seçildiği 1966 yılına kadar ABD Donanması’nda pilot olarak gerekli olan uçuş deneyimini elde etti. NASA’daki en büyük ilk görevini, oksijen tankı patladığı için Ay yörüngesinden Dünya’ya dönmek zorunda kalan Apollo 13 mürettebatına yardım eden ekipte yer alarak üstlendi.

  Apollo 14, 31 Ocak 1971 tarihinde Florida Cape Canaveral Uzay Üssü’nden ateşlendi. Kumandan Alan Shephard, 1961 yılında Yuri Gagarin’den sadece iki hafta sonra uzaya çıkan ikinci insan olmuştu. Mürettebatın bir diğer ismi Albay Stuart Roosa, görevi yörüngede tamamladı.

  Mitchell ve Shephard, 5 Şubat 1971’de Ay’a sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi ve Ay modülü Antares’ten inerek gözlemler yaptı. Mitchell, yüzeyde geçen 9 saatin ilk dakikalarında ilk önce ABD bayrağı ile poz verdi. Kumandan Shephard ise Ay yüzeyinde iki golf vuruşu yaptı. İki astronot tarafından eş zamanlı en uzun Ay yürüyüşünü içeren Apollo 14’te, 43 kiloya yakın taş ve toz örneği toplandı. İkili toplamda iki yürüyüşün ardından Antares’e geri döndü ve sonrasında Roosa’nın beklediği Kumanda ve Hizmet Modülü ‘Kitty Hawk’a yükseldi.

  [NASA]
  [NASA]

  Uzay sevdası engel tanımadı

  Texas eyaletinde 17 Eylül 1930 tarihinde doğan Edgar Dean Mitchell’ın çocukluğu, Büyük Buhran’ın dünyayı etkisi altına aldığı yıllarda geçti. Hayatındaki ilk uçuşui çifliklerine petrol almak için inen bir pilot ile 4 yaşında yaptı. Mitchell ailesinin çiftliği, New Mexico’nun ünlü Roswell kasabası dışındaydı.

  Endüstri mühendisliği okuduktan sonra doktarasını tamamlayan Mitchell, 1953 yılında ABD donanmasına katıldı. Kore Savaşı’nda yer alan Mitchell, Sputnik uydusunun yörüngeye ateşlendiğini öğrendiğinde askeri görevine devam ediyordu.

  Mitchell, Apollo 13 mürettebatının yer aldığı Ay ve kumanda modülünün Dünya’ya dönmesini sağlayan manevrayı hesaplayan kişi olarak 1970 yılında Presidential Medal of Freedom madalyası ile ödüllendirildi.

  ‘Yalnız değiliz’

  Mitchell, Ay’dan dönüşünün ardından sosyetenin ilgi odağı oldu ve aşırı ilgiyi ‘başa bela’ olarak yorumlamıştı. Dünya’ya dönüşünün ardından kendini spritüel araştırmalara veren Mitchell, 2007 yılında Daily Telegraph’a verdiği röportajda, ‘atmosfere girişi bir nevi ayılma’ olarak tanımladı. Mitchell, “Vücudumdaki, uzay aracındaki ve ekipteki diğer astronotların tüm molekülleri sanki önceden tasarlanmış ve hatta yıldızların antik zamanlarındaki nesillerde yaratılmış olabilir” ifadesini kullanmıştı.

  NASA’dan 1972 yılında ayrılan Mitchell, isyankar bir ruha büründü ve Dünya’nın içinde bulunduğu durumu eleştiren bir isim oldu. Bilinçaltı araştırmalarına başlayan Mitchell, Noetic Bilimler Enstitüsü’nü kurdu.

  Mitchell, 2008’de katıldığı Kerrang Radio programında uzaylıların varlığına inandığını ve hükümetlerin gerçekleri sakladığını savunmuştu.

  Ne diyelim. Go straight to Moon Mitchell!

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler