Alzheimer hastalığını oynayarak keşfedin

0
3322

Oyun tasarımı öğrencisi Alexander Tavet, milyonları etkileyen Alzheimer hastalığına dikkat çekmek için farklı bir oyun hazırladı. Forget-Me-Knot, oyuncuların bir Alzheimer hastasının gözünden dünyaya bakmalarını sağlıyor.

Macera ve hayatta kalma oyunlarından alışkın olduğumuz bir sahnede oyuna başlıyorsunuz. Her şey oldukça anlaşılır görünüyor ancak aslına bakarsanız bir terslik var. Etrafınızı saran eşyaların bir kısmını hatırlıyor, bir kısmını ise kesinlikle hatırlamıyorsunuz. Bir anda karşınıza çıkacak bir yaratık veya katil bekliyorsunuz ancak sanılanın aksine biriken gerginlik kafanızın içinden kaynaklanıyor.

İskoçya’nın Abertay Üniversitesi’nde Oyun Tasarımı ve Üretim Yönetimi okuyan Alexander Tavet’in geliştirdiği Free-Me-Knot, 8 Mayıs’ta Abertay Dijital Mezuniyet Gösterisi’nde sunulan 170 oyun arasında yer aldı.

Motdmedia sitesine konuşan Tavet, oyunun ‘Alzheimer hastalığı bulunan bir kişinin yaşadığı karmaşayı oyuncuya yansıttığını’ belirtti. Oyuncular, Alzheimer hastası bir kişiyle tamamen aynı durumda ve odayı inceleyerek çekmece ve raflarda buldukları tüm ipuçlarını kullarak hatırlamadıkları şeyleri ortaya çıkarmak zorundalar.

freemeknott

Tavet, ‘video oyunlarının oyunculara hiç yaşamadıkları bir tecrübeyi güvenli bir şekilde yaşatmanın en iyi yolu olduğunu’ belirtti. Free-Me-Knot, oturma odası sakin bir ortam olarak belirse de, aslında uzun süreli hafıza kaybı yaşayan bir insan için ne kadar karmaşık bir yere dönüşebileceğini ortaya koyuyor.

Fantazi ve kurgu yerine ciddi bir alana eğilmek istediğini söyleyen Tavet, oyunuyla Alzheimer’a dikkat çekmek istediğini söyledi. Oyunun geçmişteki benzerleri Dys4ia ve Depression’a da bakılabilir.

Oyundaki oturma odası açıkçası aklıma Alone In the Dark’ı getirdi. Sürekli bir şeyler arayarak korku dolu bir hayatta kalma serüveni yaşamak isteyenlere ise Amnesia: Dark Descent önerilir. Tabii daha denemediyseniz.

Not: Abertay Dijital Mezuniyet Gösterisi’nde öne çıkan oyunlara kısaca bakmak isterseniz video aşağıda: